Robert Stenkvist (SD)

Robert Stenkvist (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 176
Titel Fritidspedagog
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post robert.stenkvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-30 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2015-04-24 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-04-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utbildningsutskottet 15-. Suppleant försvarsutskottet 14- och utbildningsutskottet 14-15.
  • Föräldrar

    Stig Stenkvist och Ingdrid Löfström.
  • Utbildning

    Utbildad fritidspedagog.
  • Anställningar

    Fritidspedagog, Östersunds kommun och Botkyrka kommun. Arbete som vårdbiträde, vid flyttfirma, m.m.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Polisens insynsråd. Suppleant, Kommuninvests styrelse.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Botkyrka.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Sverigedemokraterna i Botkyrka. Ordförande, kommunförening, Södertälje 16. Valberedare, Sverigedemokraterna. Ledamot Rifos styrelse.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2018/19:122 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) 12 mars 2019 Ordning och reda i klassrummen
Interpellationsdebatt 2018/19:117 av Robert Stenkvist (SD) 12 mars 2019 Trygghet i skolan
Interpellationsdebatt 2017/18:300 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) 13 februari 2018 Kränkningar, hot och våld mot personal i skolan
Interpellationsdebatt 2017/18:288 av Robert Stenkvist (SD) 13 februari 2018 Våld och hot i skolan

Ordning och reda i klassrummen

Interpellation 2018/19:122 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Interpellation 2018/19:122 Ordning och reda i klassrummen av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Utbildningsminister Anna Ekström S Skolan ska vara en skyddad plats där barn och unga ska känna sig trygga och kunna utvecklas som individer genom lärande. Tyvärr vittnar allt fler om en vardag i skolan som präglas av stök

Inlämnad: 2019-03-06 Svarsdatum: 2019-03-12 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:122 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ordning och reda i klassrummen

Trygghet i skolan

Interpellation 2018/19:117 av Robert Stenkvist (SD)

Interpellation 2018/19:117 Trygghet i skolan av Robert Stenkvist SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Vi har sett återkommande rapporter i medierna om att det finns allvarliga brister gällande studiero i skolor på många områden. Dessa problem är inte på något sätt nya, men är icke desto mindre mycket allvarliga

Inlämnad: 2019-03-01 Svarsdatum: 2019-03-12 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:117 av Robert Stenkvist (SD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Trygghet i skolan

Kränkningar, hot och våld mot personal i skolan

Interpellation 2017/18:300 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Interpellation 2017/18:300 Kränkningar, hot och våld mot personal i skolan av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Svenska skolor och klassrum ska vara en trygg plats för såväl elever som lärare. När klassrummet präglas av studiero kan lärarna fokusera på elevernas lärande och kunskapsutveckling.

Inlämnad: 2017-12-20 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2017/18:300 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kränkningar, hot och våld mot personal i skolan

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.