Robert Stenkvist (SD)

Robert Stenkvist (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 176
Titel Fritidspedagog
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866390
E-post robert.stenkvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-30 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2015-04-24 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-04-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utbildningsutskottet 15-. Suppleant försvarsutskottet 14- och utbildningsutskottet 14-15.
  • Föräldrar

    Stig Stenkvist och Ingdrid Löfström.
  • Utbildning

    Utbildad fritidspedagog.
  • Anställningar

    Fritidspedagog, Östersunds kommun och Botkyrka kommun. Arbete som vårdbiträde, vid flyttfirma, m.m.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Polisens insynsråd. Suppleant, Kommuninvests styrelse.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Botkyrka.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Sverigedemokraterna i Botkyrka. Ordförande, kommunförening, Södertälje 16. Valberedare, Sverigedemokraterna. Ledamot Rifos styrelse.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Forskning – en satsning för framtiden

Motion 2018/19:377 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:377 av Patrick Reslow m.fl. SD Forskning en satsning för framtiden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att öka basanslagen till forskningen inom högskolorna och samtidigt dra ned motsvarande summa för strategiska satsningar och tillkännager

2018-11-14

Motion 2018/19:377 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:377 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 98 kB)

Politik för friskolorna

Motion 2018/19:376 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:376 av Patrick Reslow m.fl. SD Politik för friskolorna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det för att starta en ny friskola ska finnas ett påvisbart behov av den utbildning som en ny friskola avser att ge och tillkännager detta för regeringen.

2018-11-14

Motion 2018/19:376 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:376 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 97 kB)

Svensk gymnasieskola och vuxenutbildning

Motion 2018/19:375 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:375 av Patrick Reslow m.fl. SD Svensk gymnasieskola och vuxenutbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att svensk gymnasieskola och kommunal vuxenutbildning ska få ett statligt huvudmannaskap och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen

2018-11-14

Motion 2018/19:375 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:375 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 105 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.