Robert Stenkvist(SD)

Robert Stenkvist (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 131
Titel Fritidspedagog
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866390
E-post robert.stenkvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-30 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2015-04-24 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-04-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:UbU1 14 december 2017 Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning
Debatt om förslag 2017/18:UbU2 13 december 2017 Utgiftsområde 15 Studiestöd
Debatt om förslag 2017/18:UbU6 15 november 2017 Politisk information i skolan
Debatt om förslag 2016/17:UbU21 14 juni 2017 En försöksverksamhet med branschskolor

med anledning av Riksrevisionens utlåtande om samisk utbildning och Sameskolstyrelsen

Motion 2017/18:3948 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3948 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) med anledning av Riksrevisionens utlåtande om samisk utbildning och Sameskolstyrelsen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Skolverket tar över sameskolstyrelsen huvudmannaskap

2018-01-09

Motion 2017/18:3948 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:3948 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) (pdf, 61 kB)

Ökat våld i gymnasieskolorna

Skriftlig fråga 2017/18:516 av Robert Stenkvist (SD)

Fråga 2017/18:516 Ökat våld i gymnasieskolorna av Robert Stenkvist (SD) till Statsrådet Anna Ekström (S) Anmälningarna om fysiskt våld i grundskolan och gymnasieskolan har ökat kraftigt, speciellt under det senaste året. Faktum är att anmälningarna om fysiskt våld i skolan har ökat med mer än en fjärdedel jämfört

Inlämnad: 2017-12-18 Svarsdatum: 2018-01-02 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:516 av Robert Stenkvist (SD) (pdf, 90 kB)

Våld och hot i skolan

Interpellation 2017/18:288 av Robert Stenkvist (SD)

Interpellation 2017/18:288 Våld och hot i skolan av Robert Stenkvist (SD) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) Anmälningarna om fysiskt våld i skolan har ökat kraftigt, speciellt under det senaste året. Faktum är att anmälningarna om fysiskt våld i skolan har ökat med mer än en fjärdedel jämfört med

Inlämnad: 2017-12-15 Svarsdatum: 2018-01-25 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2017/18:288 av Robert Stenkvist (SD) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.