Robert Stenkvist (SD)

Robert Stenkvist (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 176
Titel Fritidspedagog
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866390
E-post robert.stenkvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-30 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2015-04-24 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-04-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utbildningsutskottet 15-. Suppleant försvarsutskottet 14- och utbildningsutskottet 14-15.
  • Föräldrar

    Stig Stenkvist och Ingdrid Löfström.
  • Utbildning

    Utbildad fritidspedagog.
  • Anställningar

    Fritidspedagog, Östersunds kommun och Botkyrka kommun. Arbete som vårdbiträde, vid flyttfirma, m.m.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Polisens insynsråd. Suppleant, Kommuninvests styrelse.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Botkyrka.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Sverigedemokraterna i Botkyrka. Ordförande, kommunförening, Södertälje 16. Valberedare, Sverigedemokraterna. Ledamot Rifos styrelse.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Särskild antagningsgrupp till juristprogrammet för sökande med erfarenhet av polisyrket

Motion 2018/19:2906 av Robert Stenkvist och Ludvig Aspling (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2906 av Robert Stenkvist och Ludvig Aspling båda SD Särskild antagningsgrupp till juristprogrammet för sökande med erfarenhet av polisyrket Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen under riksdagsåret bör återkomma med en proposition


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2906 av Robert Stenkvist och Ludvig Aspling (båda SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2906 av Robert Stenkvist och Ludvig Aspling (båda SD) (pdf, 77 kB)

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2018/19:2374 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2374 av Patrick Reslow m.fl. SD Utgiftsområde 15 Studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 15 Studiestöd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverige har ett väl utvecklat studiestödssystem som är ett av världens mest generösa


Utskottsberedning: 2018/19:UbU2

Motion 2018/19:2374 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2374 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 97 kB)

Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning

Motion 2018/19:2365 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2365 av Patrick Reslow m.fl. SD Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Utbildning och forskning utgör


Utskottsberedning: 2018/19:UbU1

Motion 2018/19:2365 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 93 kB) Motion 2018/19:2365 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 131 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.