Rolf K Nilsson(M)

Rolf K Nilsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gotlands län
Titel Chefredaktör/Journalist
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Suppleant 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Suppleant 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2006/07:509 av Bergström, Sven (c) 28 maj 2007 Situationen i Tibet

Vigselrätten

Motion 2009/10:C470 av Hans Wallmark m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:C470 av Hans Wallmark m.fl. (m) Vigselrätten Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av en översyn av vigselrätten. Motivering Under förra riksmötet ändrade och breddade riksdagen


Utskottsberedning: 2009/10:CU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:C470 av Hans Wallmark m.fl. (m) (doc, 40 kB)

Gårdsförsäljning av egenproducerat öl

Motion 2009/10:So490 av Per Bill m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:So490 av Per Bill m.fl. (m) Gårdsförsäljning av egenproducerat öl m1532 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om gårdsförsäljning av egenproducerat öl. Motivering På 1990-talet upphörde flera av monopolen på alkoholområdet,


Utskottsberedning: 2010/11:SoU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:So490 av Per Bill m.fl. (m) (doc, 47 kB)

Gårdsförsäljning av egenproducerad cider

Motion 2009/10:So489 av Per Bill m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:So489 av Per Bill m.fl. (m) Gårdsförsäljning av egenproducerad cider m1531 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om gårdsförsäljning av egenproducerad cider. Motivering På 1990-talet upphörde flera av monopolen på


Utskottsberedning: 2010/11:SoU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:So489 av Per Bill m.fl. (m) (doc, 50 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.