Rossana Dinamarca(V)

Rossana Dinamarca (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 130
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864677
E-post rossana.dinamarca[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2018-09-24
    • Ersättare 1999-01-11 – 1999-02-11
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-10-13 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1999-01-20 – 1999-02-11
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 1999-01-26 – 1999-02-11
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-02-19
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-02-20 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2016/17:186 Fortsatt giltighet av en tidsbegränsad bestämmelse i inhämtningslagen

Motion 2016/17:3746 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3746 av Linda Snecker m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:186 Fortsatt giltighet av en tidsbegränsad bestämmelse i inhämtningslagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2016/17:186 Fortsatt giltighet av en tidsbegränsad bestämmelse i inhämtningslagen. Motivering


Utskottsberedning: JuU

Motion 2016/17:3746 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3746 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2016/17:165 Kroppsbesiktning i syfte att utreda ålder i brottmålsprocessen

Motion 2016/17:3707 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3707 av Linda Snecker m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:165 Kroppsbesiktning i syfte att utreda ålder i brottmålsprocessen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2016/17:165 Kroppsbesiktning i syfte att utreda ålder i brottmålsprocessen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2016/17:JuU29
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:3707 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 64 kB) Motion 2016/17:3707 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 77 kB)

med anledning av skr. 2016/17:126 Tillsammans mot brott – ett nationellt brottsförebyggande program

Motion 2016/17:3681 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3681 av Linda Snecker m.fl. (V) med anledning av skr. 2016/17:126 Tillsammans mot brott – ett nationellt brottsförebyggande program Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med för s lag på åtgärder


Utskottsberedning: 2016/17:JuU15

Motion 2016/17:3681 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 66 kB) Motion 2016/17:3681 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.