Runar Filper (SD)

Runar Filper (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Värmlands län, plats 72
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865125
E-post runar.filper[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-06-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-06-07
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-03-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2016-12-20 – 2017-06-21

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant justitieutskottet 14-, kulturutskottet 14- och miljö- och jordbruksutskottet 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av Regeringens skrivelse 2018/19:25 Riksrevisionens rapport om skyddet av värdefull skog

Motion 2018/19:3004 av Mats Nordberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3004 av Mats Nordberg m.fl. SD med anledning av Regeringens skrivelse 2018/19:25 Riksrevisionens rapport om skyddet av värdefull skog Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om mer kostnadseffektivt skydd av skog och tillkännager detta för regeringen.

2019-01-17

Motion 2018/19:3004 av Mats Nordberg m.fl. (SD) (docx, 77 kB) Motion 2018/19:3004 av Mats Nordberg m.fl. (SD) (pdf, 88 kB)

En effektiv klimatpolitik

Motion 2018/19:2820 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2820 av Martin Kinnunen m.fl. SD En effektiv klimatpolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det globala perspektivet inom klimatarbetet bör ges en central plats och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: NU 2018/19:MJU13 2018/19:MJU4 2018/19:SkU12

Motion 2018/19:2820 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 79 kB) Motion 2018/19:2820 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 116 kB)

Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel

Motion 2018/19:2369 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2369 av Martin Kinnunen m.fl. SD Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Inledning Utgiftsområdets


Utskottsberedning: 2018/19:MJU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2369 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:2369 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 111 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.