Sara Karlsson(S)

Sara Karlsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Södermanlands län, plats 251
Titel Socionom
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865735
E-post sara.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-01-21
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-05-22
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2014-10-14 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Lex Sarah i skolan

Motion 2016/17:2800 av Anders Österberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2800 av Anders Österberg m.fl. (S) Lex Sarah i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en lex Sarah i skolan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Idag finns Lex Sarah i Socialtjänstlagen och Hälso- och sjukvårdslagen.


Utskottsberedning: 2016/17:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2800 av Anders Österberg m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2800 av Anders Österberg m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Hbt i hela världen

Motion 2016/17:2791 av Börje Vestlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2791 av Börje Vestlund m.fl. (S) Hbt i hela världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett nordiskt samarbete i hbt-frågor och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en förändring


Utskottsberedning: KU 2016/17:AU14 2016/17:SfU15 2016/17:UU2 2016/17:UU3
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 2 avslag, 3 saknar beslutsinformation

Motion 2016/17:2791 av Börje Vestlund m.fl. (S) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:2791 av Börje Vestlund m.fl. (S) (pdf, 88 kB)

En värdig ålderdom

Motion 2016/17:2822 av Börje Vestlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2822 av Börje Vestlund m.fl. (S) En värdig ålderdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över situationen för äldre hbt-personer och tillkännager detta för regeringen. Motivering En demokrati ska grunda sig på mänskliga


Utskottsberedning: 2016/17:SoU9

Motion 2016/17:2822 av Börje Vestlund m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:2822 av Börje Vestlund m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.