Sara-Lena Bjälkö (SD)

Sara-Lena Bjälkö (SD)

Tillgänglig ersättare

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Hallands län
Titel Företagare/Undersköterska.
Född år 1976

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2016-05-27 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant kulturutskottet 14- och trafikutskottet 16-. Ledamot, styrelsen för riksdagens idrottsklubb.
  • Föräldrar

    F.d. åkaren Jan-Anders Evertsson.
  • Utbildning

    Undersköterska, slutår 94.
  • Anställningar

    Undersköterska, Victoriagården, Karlsgården, Bokhöjden och Tallgläntan, m.m. Personlig assistent. Mackföreståndarinna, Skrea Motell. Bilförsäljare, Securitas och Ford. I eget företag, svensk förmedlingstjänst, Tbr Service AB. Säljansvarig, Sverigedemokraterna.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Falkenberg. Ordförande i Falkenberg 08-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:KrU8 7 juni 2018 En omreglerad spelmarknad
Debatt om förslag 2017/18:KrU6 11 april 2018 Kultur och fritid för barn och unga
Debatt om förslag 2017/18:KrU2 1 mars 2018 Idrott, friluftsliv och folkbildning
Frågestund 14 december 2017 Frågestund

med anledning av prop. 2017/18:161 En möjlighet till körkortslån

Motion 2017/18:4018 av Per Klarberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4018 av Per Klarberg m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:161 En möjlighet till körkortslån Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:161 En möjlighet till körkortslån. Motivering I propositionen föreslås ändringar i offentlighets- och sekretesslagen. Syftet med


Utskottsberedning: 2017/18:TU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4018 av Per Klarberg m.fl. (SD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4018 av Per Klarberg m.fl. (SD) (pdf, 64 kB)

med anledning av prop. 2017/18:110 Politik för gestaltad livsmiljö

Motion 2017/18:4000 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4000 av Aron Emilsson m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:110 Politik för gestaltad livsmiljö Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:110 Politik för gestaltad livsmiljö. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda hur svenska medborgare


Utskottsberedning: 2017/18:CKrU1
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2017/18:4000 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4000 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 75 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2017/18:2532 av Per Klarberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:2532 av Per Klarberg m.fl. SD Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 22 Kommunikationer enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverigedemokraterna är ett socialkonservativt parti med nationalistisk


Utskottsberedning: 2017/18:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2532 av Per Klarberg m.fl. (SD) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:2532 av Per Klarberg m.fl. (SD) (pdf, 98 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.