Sara-Lena Bjälkö (SD)

Sara-Lena Bjälkö (SD)

Tillgänglig ersättare

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Hallands län
Titel Företagare/Undersköterska.
Född år 1976

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2016-05-27 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant kulturutskottet 14- och trafikutskottet 16-. Ledamot, styrelsen för riksdagens idrottsklubb.
  • Föräldrar

    F.d. åkaren Jan-Anders Evertsson.
  • Utbildning

    Undersköterska, slutår 94.
  • Anställningar

    Undersköterska, Victoriagården, Karlsgården, Bokhöjden och Tallgläntan, m.m. Personlig assistent. Mackföreståndarinna, Skrea Motell. Bilförsäljare, Securitas och Ford. I eget företag, svensk förmedlingstjänst, Tbr Service AB. Säljansvarig, Sverigedemokraterna.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Falkenberg. Ordförande i Falkenberg 08-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:KrU8 7 juni 2018 En omreglerad spelmarknad
Debatt om förslag 2017/18:KrU6 11 april 2018 Kultur och fritid för barn och unga
Debatt om förslag 2017/18:KrU2 1 mars 2018 Idrott, friluftsliv och folkbildning
Frågestund 14 december 2017 Frågestund

med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition

Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Nyheter och viktiga satsningar Sverigedemokraterna


Utskottsberedning: 2014/15:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 108 kB) Motion 2014/15:3090 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 279 kB)

Insatser för ökad fornminnesvård och förbättrad tillgänglighet till kulturarvet

Motion 2014/15:3001 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3001 av Aron Emilsson m.fl. SD Insatser för ökad fornminnesvård och förbättrad tillgänglighet till kulturarvet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen snarast möjligt bör återkomma med förslag om hur omfattningen


Utskottsberedning: 2014/15:KrU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3001 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:3001 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 69 kB)

Budgetpropositionen för 2015

Motion 2014/15:3003 av Mattias Karlsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3003 av Mattias Karlsson m.fl. SD Budgetpropositionen för 2015 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen. Riksdagen fastställer utgiftstaket för staten inklusive ålderspensionssystemet vid sidan


Utskottsberedning: 2014/15:FiU1
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2014/15:3003 av Mattias Karlsson m.fl. (SD) (docx, 740 kB) Motion 2014/15:3003 av Mattias Karlsson m.fl. (SD) (pdf, 1035 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.