Sofia Fölster(M)

Sofia Fölster (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 321
Titel Ekonom.
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864320
E-post sofia.folster[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2016-09-27 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:NU3 6 december 2016 Utgiftsområde 21 Energi
Interpellationsdebatt 2016/17:31 av Sofia Fölster (M) 21 oktober 2016 Växa-stödet
Interpellationsdebatt 2015/16:573 av Sofia Fölster (M) 24 maj 2016 Signalpolitik inom LSS
Debatt om förslag 2015/16:SoU6 17 mars 2016 Socialtjänstfrågor

Avskaffande av tillståndsplikt för dans

Skriftlig fråga 2016/17:820 av Sofia Fölster (M)

Fråga 2016/17:820 Avskaffande av tillståndsplikt för dans av Sofia Fölster (M) till Statsrådet Anders Ygeman (S) För snart ett år sedan tillkännagav riksdagen att regeringen borde avskaffa danstillståndet. Trots detta har ingen utredning initierats eller andra åtgärder vidtagits från regeringens sida som riksdagen

Inlämnad: 2017-02-10 Svarsdatum: 2017-02-22 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2016/17:820 av Sofia Fölster (M) (pdf, 90 kB)

med anledning av prop. 2016/17:66 Forskning och innovation på energiområdet för ekologisk hållbarhet, konkurrenskraft och försörjningstrygghet

Motion 2016/17:3577 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3577 av Lars Hjälmered m.fl. (M) med anledning av prop. 2016/17:66 Forskning och innovation på energiområdet för ekologisk hållbarhet, konkurrenskraft och försörjningstrygghet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om fortsatta ansträngningar


Utskottsberedning: 2016/17:NU9

Motion 2016/17:3577 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3577 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2016/17:50 Kunskap i samverkan - för samhällets utmaningar och stärkt konkurrenskraft

Motion 2016/17:3568 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3568 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) med anledning av prop. 2016/17:50 Kunskap i samverkan – för samhällets utmaningar och stärkt konkurrenskraft Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det övergripande målet för utbildnings-


Utskottsberedning: 2016/17:NU9 2016/17:UbU12

Motion 2016/17:3568 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 93 kB) Motion 2016/17:3568 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 163 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.