Staffan Eklöf (SD)

Staffan Eklöf (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 96
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post staffan.eklof[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:MJU2 20 december 2018 Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel
Allmänpolitisk debatt 17 oktober 2018 Närings- och regionalpolitik

med anledning av skr. 2018/19:52 Riksrevisionens rapport om Landsbygdsprogrammet 2014–2020

Motion 2018/19:3031 av Staffan Eklöf m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3031 av Staffan Eklöf m.fl. SD med anledning av skr. 2018/19:52 Riksrevisionens rapport om Landsbygdsprogrammet 20142020 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om tillsättandet av en kompletterande snabbutredning av de nationella behoven av landsbygdsutveckling


Utskottsberedning: 2018/19:MJU18

Motion 2018/19:3031 av Staffan Eklöf m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:3031 av Staffan Eklöf m.fl. (SD) (pdf, 89 kB)

med anledning av skr. 2018/19:25 Riksrevisionens rapport om skyddet av värdefull skog

Motion 2018/19:3004 av Mats Nordberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3004 av Mats Nordberg m.fl. SD med anledning av skr. 2018/19:25 Riksrevisionens rapport om skyddet av värdefull skog Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om mer kostnadseffektivt skydd av skog och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2018/19:MJU8
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2018/19:3004 av Mats Nordberg m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:3004 av Mats Nordberg m.fl. (SD) (pdf, 88 kB)

En effektiv klimatpolitik

Motion 2018/19:2820 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2820 av Martin Kinnunen m.fl. SD En effektiv klimatpolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det globala perspektivet inom klimatarbetet bör ges en central plats och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: 2018/19:MJU18 2018/19:MJU4 2018/19:NU13 2018/19:NU14 2018/19:SkU12
Riksdagsbeslut (23 yrkanden): 19 avslag, 4 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2820 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 79 kB) Motion 2018/19:2820 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 116 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.