Störningar på webbplatsen

Under tisdagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Det kan innebära vissa störningar. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.

Anders Ygeman(S)

Anders Ygeman (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 50
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Justitiedepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2007-09-18 – 2014-10-02
    • Ledig 2007-03-18 – 2007-09-17
    • Ordinarie 2005-04-11 – 2007-03-17
    • Ledig 2004-11-01 – 2005-04-10
    • Ordinarie 1996-01-01 – 2004-10-31
    • Ersättare 1995-10-10 – 1995-12-31
    • Ersättare 1995-08-01 – 1995-10-09
    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-07-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-10
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1996-04-17
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1996-04-18 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Andre vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-10
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1999-11-16 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1999-10-21
    • Ledamot 1996-04-18 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-10-11 – 1996-04-17
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-10-14
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1997-09-25 – 1998-10-05
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2001-04-05 – 2006-12-12
    • Besvärsnämnden

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Justitiedepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Säkerheten vid landets polisstationer

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1372 besvarad av Statsrådet Anders Ygeman (S)

Svar på fråga 2016/17:1372 av Roger Haddad (L) Säkerheten vid landets polisstationer Roger Haddad har frågat mig om jag och regeringen kommer att ta initiativ för att tillåta kontroller av besökare som ska in till polisens slutna eller skyddade delar. Inom ramen för befintlig lagstifting finns redan i dag möjlighet

Svarsdatum: 2017-05-17 Frågeställare: Roger Haddad (L)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1372 besvarad av Statsrådet Anders Ygeman (S) (docx, 76 kB)

Id-kontrollerna vid Öresund

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1360 besvarad av Statsrådet Anders Ygeman (S)

Svar på fråga 2016/17:1351 Förstärkt gränskontroll och polisens kapacitet av Anders Hansson (M) och fråga 2016/17:1360 ID- kontrollerna vid Öresund av Gunilla Nordgren (M) Anders Hansson har frågat mig hur jag och regeringen tänker säkerställa att förstärkt gränskontroll kan genomföras utan att polisens brottsbekämpande

Svarsdatum: 2017-05-17 Frågeställare: Gunilla Nordgren (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1360 besvarad av Statsrådet Anders Ygeman (S) (docx, 78 kB)

Polisers rätt till kränkningsersättning

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1358 besvarad av Statsrådet Anders Ygeman (S)

Svar på fråga 2016/17:1358 från Beatrice Ask (M) om polisers rätt till kränkningsersättning Beatrice Ask har frågat mig om jag avser lämna ett tilläggsdirektiv till utredningen om ett modernt straffrättsligt skydd för blåljuspersonal och andra samhällsnyttiga funktioner (dir. 2016:115), för att möjliggöra för fler

Svarsdatum: 2017-05-17 Frågeställare: Beatrice Ask (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1358 besvarad av Statsrådet Anders Ygeman (S) (docx, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.