Anna Johansson(S)

Anna Johansson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 299
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anna.johansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-07-28 – 2018-09-24
    • Ledig 2014-10-03 – 2017-07-27
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2014-10-02
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2017-07-27

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2016/17:573 av Erik Ottoson (M) 27 juni 2017 Gemensamma reselösningar i den svenska kollektivtrafiken
Interpellationsdebatt 2016/17:569 av Jesper Skalberg Karlsson (M) 27 juni 2017 Statliga färjor till Gotland
Frågestund 15 juni 2017 Frågestund
Interpellationsdebatt 2016/17:527 av Mikael Oscarsson (KD) 9 juni 2017 Fyrspår till Uppsala

Åtgärder mot bilmålvakter

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1756 besvarad av Statsrådet Anna Johansson (S)

Åtgärder mot bilmålvakter [konvertering pågår]

Svarsdatum: 2017-08-18 Frågeställare: Roger Haddad (L)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1756 besvarad av Statsrådet Anna Johansson (S) (doc, 56 kB)

Upprustning av Kinnekullebanan

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1754 besvarad av Statsrådet Anna Johansson (S)

Upprustning av Kinnekullebanan [konvertering pågår]

Svarsdatum: 2017-08-18 Frågeställare: Sten Bergheden (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1754 besvarad av Statsrådet Anna Johansson (S) (doc, 56 kB)

Trängselskatt och integritetsskyddet vid brott mot föreskrifter

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1753 besvarad av Statsrådet Anna Johansson (S)

Trängselskatt och integritetsskyddet vid brott mot föreskrifter [konvertering pågår]

Svarsdatum: 2017-08-18 Frågeställare: Nina Lundström (L)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1753 besvarad av Statsrådet Anna Johansson (S) (doc, 56 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.