Tomas Eneroth(S)

Tomas Eneroth (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län, plats 183
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tomas.eneroth[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2017-07-27 – 2018-09-24
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2017-07-26
    • Socialdemokraterna

    • Gruppledare 2014-10-04 – 2017-07-27
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-11-25 – 2017-07-27
    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2008-02-14
    • Ordförande 2002-11-14 – 2006-10-02
    • Ordförande 2002-11-05 – 2006-10-01
    • Ledamot 2002-10-24 – 2002-11-04
    • Ledamot 2002-10-24 – 2002-11-14
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 2008-02-19 – 2010-10-04
    • Ledamot 2008-02-14 – 2008-02-18
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Valberedningen

    • Ordförande 2014-10-13 – 2017-07-27
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-13
    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-07-27
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-07-27
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2002-10-15 – 2002-10-23
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2002-10-15 – 2002-10-23
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-07-27
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2017-07-27 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Planskilda korsningar

Motion 2016/17:1627 av Monica Haider och Tomas Eneroth (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:1627 av Monica Haider och Tomas Eneroth (båda S) Planskilda korsningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om planskilda korsningar och obevakade korsningar och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sedan 2010 så har


Utskottsberedning: 2016/17:TU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1627 av Monica Haider och Tomas Eneroth (båda S) (docx, 49 kB) Motion 2016/17:1627 av Monica Haider och Tomas Eneroth (båda S) (pdf, 62 kB)

Mobiltäckning i hela landet

Motion 2016/17:1605 av Monica Haider och Tomas Eneroth (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:1605 av Monica Haider och Tomas Eneroth (båda S) Mobiltäckning i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för förbättrad mobiltäckning i hela landet och tillkännager


Utskottsberedning: 2016/17:TU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1605 av Monica Haider och Tomas Eneroth (båda S) (docx, 49 kB) Motion 2016/17:1605 av Monica Haider och Tomas Eneroth (båda S) (pdf, 62 kB)

Kartläggning av habiliteringsersättningen

Motion 2016/17:1713 av Tomas Eneroth och Monica Haider (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:1713 av Tomas Eneroth och Monica Haider (båda S) Kartläggning av habiliteringsersättningen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten till en kartläggning av habiliteringsersättningen och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2016/17:SoU8

Motion 2016/17:1713 av Tomas Eneroth och Monica Haider (båda S) (docx, 49 kB) Motion 2016/17:1713 av Tomas Eneroth och Monica Haider (båda S) (pdf, 62 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.