Stefan Jakobsson(SD)

Stefan Jakobsson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västmanlands län, plats 345
Titel Lärare
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post stefan.jakobsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-06-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2017/18:84 Riksrevisionens rapport om karriärstegsreformen och lärarlönelyftet

Motion 2017/18:3975 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3975 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) med anledning av skr. 2017/18:84 Riksrevisionens rapport om karriärstegsreformen och lärarlönelyftet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Lärarlönelyftet bör omfatta alla


Utskottsberedning: 2017/18:UbU22

Motion 2017/18:3975 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3975 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) (pdf, 62 kB)

med anledning av skr. 2017/18:68 Riksrevisionens rapport om samisk utbildning

Motion 2017/18:3948 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3948 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) med anledning av skr. 2017/18:68 Riksrevisionens rapport om samisk utbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Skolverket bör ta över Sameskolstyrelsens huvudmannaskap


Utskottsberedning: 2017/18:UbU21

Motion 2017/18:3948 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:3948 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) (pdf, 61 kB)

Motionen utgår

Motion 2017/18:3911

Motion till riksdagen 2017/18:3911 Motionen utgår.

2017-10-23

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.