Stefan Jakobsson(SD)

Stefan Jakobsson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västmanlands län, plats 345
Titel Lärare
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post stefan.jakobsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:UbU15 16 mars 2017 Gymnasieskolan
Frågestund 16 mars 2017 Frågestund
Frågestund 26 januari 2017 Frågestund
Debatt om förslag 2016/17:UbU2 13 december 2016 Utgiftsområde 15 Studiestöd

med anledning av proposition 2016/17:143 En stadieindelad timplan i grundskolan

Motion 2016/17:3660 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3660 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) med anledning av proposition 2016/17:143 En stadieindelad timplan i grundskolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förskoleklass skall ingå i det kommande lågstadiet och tillkännager detta

2017-03-30

Motion 2016/17:3660 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) (docx, 76 kB) Motion 2016/17:3660 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) (pdf, 61 kB)

med anledning av Avslag på propositionen om studistartsstöd

Motion 2016/17:3659 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3659 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) med anledning av Avslag på propositionen om studistartsstöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2016/17:158 angående Studiestartsstöd Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att behålla den tidigare avskrivningsmöjligheten

2017-03-30

Motion 2016/17:3659 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) (docx, 76 kB) Motion 2016/17:3659 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) (pdf, 60 kB)

Avslag på regeringens proposition 2016/17:156 En skyldighet att erbjuda lovskola

Motion 2016/17:3658 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3658 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) Avslag på regeringens proposition 2016/17:156 En skyldighet att erbjuda lovskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2016/17:156 Motivering Med anledning av regeringens proposition 2016717:156 skyldighet att erbjuda

2017-03-30

Motion 2016/17:3658 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) (docx, 76 kB) Motion 2016/17:3658 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) (pdf, 60 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.