Stefan Nilsson (MP) - Riksdagen

Stefan Nilsson (MP)

Stefan Nilsson (MP)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 142
Titel Socionom/Företagsekonom.
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post stefan.b.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Per Bolund

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2017-07-15 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2016-06-06
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-06-07 – 2017-07-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-11-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-11-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2017-02-01 – 2017-11-30

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (statsrådsersättare 141003-160606, ersättare 160607-). Suppleant justitieutskottet 14- och socialutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Carl-Erik Nilsson och Vanja Regnander.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Peder Skrivares Skola, Varberg, slutår 78. Socionomexamen, Lunds universitet 86. Fil.kand., huvudämne: företagsekonomi; kompletterande ämnen: nationalekonomi, ekonomisk historia, retorik, Umeå universitet 00.
  • Anställningar

    Sportskribent, Hallands Nyheter, Hallandsposten, Östersundsposten 79-82. Socialsekreterare, Kristianstad, Falkenberg, Tyresö, Stockholms stad 86-94. Politisk sekreterare, Stockholms läns landsting 89-91. Dansinstruktör i salsa och merengue, egen regi 99-02. Enhetschef, personlig assistans, Tibro 01-02. Enhetschef, ekonomiskt bistånd, Kinna kommun 02. Enhetschef, personlig assistans, Knivsta kommun 03-04. Biståndsbedömare, Huddinge kommun, Stockholms stad 05-06. Enhetschef, vård- och omsorgsboende, Nynäshamns kommun 06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Kommissionen för jämlik hälsa, referensgruppen 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm (ersättare) 91-94. Gruppledare, kommunfullmäktig, Stockholm, 06-14. Kommunstyrelsen, Stockholm 06-14. Maria-Gamla stans stadsdelsnämnd, Stockholm 05-06. Socialnämnden, Stockholm 06-14. Vice ordförande, Östermalms stadsdelsnämnd, Stockholm 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Svenska Afghanistankommittén, förbundsstyrelsen 88-94. Ledamot, Miljöpartiet i Stockholm, 04-06 och 15-, ordförande 06-07. Ledamot, Vi Som Inte Röker (Visir) 14-. Ledamot, Hammarby Bandy IF 15-. Vice ordförande, Miljömagasinet 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 21 september 2017 Frågestund
Debatt om förslag 2016/17:SoU13 20 juni 2017 Samverkan om vård, stöd och behandling mot spelmissbruk
Frågestund 27 april 2017 Frågestund
Debatt om förslag 2016/17:SoU8 19 april 2017 Stöd till personer med funktionsnedsättning

Rättighet för hyresvärdar att förbjuda rökning

Motion 2017/18:3026 av Stefan Nilsson (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3026 av Stefan Nilsson MP Rättighet för hyresvärdar att förbjuda rökning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att hyresvärdar bör få laglig rätt att förbjuda rökning i fastigheter, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2017/18:CU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:3026 av Stefan Nilsson (MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3026 av Stefan Nilsson (MP) (pdf, 59 kB)

Professionalisering av uppdraget förvaltare

Motion 2017/18:3025 av Stefan Nilsson (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3025 av Stefan Nilsson MP Professionalisering av uppdraget förvaltare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om det rimliga i att införa ett system med anställda förvaltare, som ersätter nuvarande system med ideellt arbetande förvaltare och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:CU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3025 av Stefan Nilsson (MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3025 av Stefan Nilsson (MP) (pdf, 58 kB)

Tillgång till modersmålsundervisning för barn som placerats av socialtjänsten

Motion 2017/18:2768 av Stefan Nilsson och Annika Hirvonen Falk (båda MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2768 av Stefan Nilsson och Annika Hirvonen Falk båda MP Tillgång till modersmålsundervisning för barn som placerats av socialtjänsten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om tillgång till modersmålsundervisning för barn som placerats av socialtjänsten,


Utskottsberedning: 2017/18:UbU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2768 av Stefan Nilsson och Annika Hirvonen Falk (båda MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2768 av Stefan Nilsson och Annika Hirvonen Falk (båda MP) (pdf, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.