Stefan Nilsson(MP)

Stefan Nilsson (MP)

Tjänstgörande ersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 314
Titel Socionom/Företagsekonom.
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post stefan.b.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Per Olsson
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-06-07 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2016-06-06
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2017-02-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Behov av reglering i skönhetsbranschen

Motion 2016/17:2612 av Stefan Nilsson och Pernilla Stålhammar (båda MP)

Motion till riksdagen 2016/17:2612 av Stefan Nilsson och Pernilla Stålhammar (båda MP) Behov av reglering i skönhetsbranschen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behov av reglering i skönhetsbranschen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det


Utskottsberedning: 2016/17:SoU10

Motion 2016/17:2612 av Stefan Nilsson och Pernilla Stålhammar (båda MP) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2612 av Stefan Nilsson och Pernilla Stålhammar (båda MP) (pdf, 65 kB)

Utvärdering av barn- och ungdomslinjen

Motion 2016/17:2611 av Stefan Nilsson och Pernilla Stålhammar (båda MP)

Motion till riksdagen 2016/17:2611 av Stefan Nilsson och Pernilla Stålhammar (båda MP) Utvärdering av barn- och ungdomslinjen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om utvärderingsuppdrag till Inspektionen för vård och omsorg av barn- och ungdomslinjen och tillkännager


Utskottsberedning: SoU

Motion 2016/17:2611 av Stefan Nilsson och Pernilla Stålhammar (båda MP) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2611 av Stefan Nilsson och Pernilla Stålhammar (båda MP) (pdf, 67 kB)

Skatt på sockrade läskedrycker

Motion 2016/17:2639 av Stefan Nilsson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:2639 av Stefan Nilsson m.fl. (MP) Skatt på sockrade läskedrycker Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om införande av en punktskatt på sockrade läskedrycker och tillkännager detta för regeringen. Bakgrund Övervikt och fetma har


Utskottsberedning: 2016/17:SkU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2639 av Stefan Nilsson m.fl. (MP) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2639 av Stefan Nilsson m.fl. (MP) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.