Stig Henriksson(V)

Stig Henriksson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västmanlands län, plats 344
Titel Leg. sjukgymnast.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864235
E-post stig.henriksson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2016/17:574 av Stig Henriksson (V) 14 september 2017 Hanhikivi kärnkraftverk
Interpellationsdebatt 2016/17:617 av Daniel Bäckström (C) 14 september 2017 FN-konventionen mot kärnvapen
Interpellationsdebatt 2016/17:615 av Mikael Oscarsson (KD) 14 september 2017 Kärnvapenförbud och svensk försvarsförmåga
Interpellationsdebatt 2016/17:610 av Stig Henriksson (V) 14 september 2017 Andelen högre officerare i Sverige

FN-konventionen mot kärnvapen

Interpellation 2016/17:617 av Daniel Bäckström (C)

Interpellation 2016/17:617 FN-konventionen mot kärnvapen av Daniel Bäckström (C) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) I juli avslutades den konferens som hade FN:s generalförsamlings uppdrag att förhandla fram en konvention om ett förbud mot kärnvapen. Resultatet skulle rapporteras till den 72:a generalförsamlingen

Inlämnad: 2017-09-01 Svarsdatum: 2017-09-14 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2016/17:617 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: FN-konventionen mot kärnvapen

Kärnvapenförbud och svensk försvarsförmåga

Interpellation 2016/17:615 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2016/17:615 Kärnvapenförbud och svensk försvarsförmåga av Mikael Oscarsson (KD) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) Den 7 juli i år röstade den svenska regeringen i FN för resolution 71/258 som ska förbjuda kärnvapen. Jag sätter ordet förbud inom citationstecken eftersom inga länder som faktiskt

Inlämnad: 2017-09-01 Svarsdatum: 2017-09-14 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2016/17:615 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 84 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kärnvapenförbud och svensk försvarsförmåga

Andelen högre officerare i Sverige

Interpellation 2016/17:610 av Stig Henriksson (V)

Interpellation 2016/17:610 Andelen högre officerare i Sverige av Stig Henriksson (V) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) I Norden finns två alliansfria länder: Sverige och Finland. Det finns många anledningar att snegla på Finland också vad gäller det säkerhetspolitiska området. Likheterna vad gäller historia

Inlämnad: 2017-08-29 Svarsdatum: 2017-09-14 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2016/17:610 av Stig Henriksson (V) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Andelen högre officerare i Sverige

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.