Stig Henriksson(V)

Stig Henriksson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västmanlands län, plats 344
Titel Leg. sjukgymnast.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864235
E-post stig.henriksson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kärnvapenförhandlingarna

Interpellation 2016/17:398 av Stig Henriksson (V)

Interpellation 2016/17:398 Kärnvapenförhandlingarna av Stig Henriksson (V) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Världen storsatsar på kärnvapen – det enda massförstörelsevapen som ännu inte är förbjudet. Det brittiska försvarsministeriet meddelar att de nya kärnvapenubåtarna kommer att kosta 31 miljarder

Inlämnad: 2017-03-23 Svarsdatum: 2017-04-04 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:398 av Stig Henriksson (V) (pdf, 84 kB)

Försvarsmaktens kommunikation och hantering av säkerhetsfrågor

Interpellation 2016/17:379 av Stig Henriksson (V)

Interpellation 2016/17:379 Försvarsmaktens kommunikation och hantering av säkerhetsfrågor av Stig Henriksson (V) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) Många utlandsinsatser befaras medföra risker även på hemmaplan för såväl deltagande soldater som anhöriga. Detta med tanke på många konflikters internationella

Inlämnad: 2017-03-20 Svarsdatum: 2017-04-04 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2016/17:379 av Stig Henriksson (V) (pdf, 78 kB)

Sverige och USA:s drönarkrig

Interpellation 2016/17:303 av Stig Henriksson (V)

Interpellation 2016/17:303 Sverige och USA:s drönarkrig av Stig Henriksson (V) till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S) I en amerikansk räd mot terrornätverket al-Qaida, som nyligen utfördes i Jemen, dödades enligt den amerikanska militären sannolikt civila, och eventuellt kan det även ha funnits barn bland

Inlämnad: 2017-02-08 Svarsdatum: 2017-04-07 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2016/17:303 av Stig Henriksson (V) (pdf, 96 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.