Sven-Erik Bucht (S)

Sven-Erik Bucht (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län, plats 312
Titel Kommunalråd.
Född år 1954
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-04-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-10-20
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-10-04 – 2014-09-29
    • Landsbygdsdepartementet

    • Landsbygdsminister 2014-10-03 – 2014-12-31
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2015-01-01 –
    • Landsbygdsminister 2014-10-03 – 2014-12-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot finansutskottet 13-14. Suppleant finansutskottet 10-13, justitieutskottet 10 och näringsutskottet 13-14. Ledamot riksdagens socialdemokratiska grupp och riksdagens svensk-finska förening. Statsråd (landsbygdsminister), Näringsdepartementet 141003-.
  • Föräldrar

    Kriminalinspektören Ragnar Bucht och excerpisten Doris Bucht, f. Pesula.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, teknisk linje, Haparanda 74. Företagsekonomi, Luleå universitet 96.
  • Anställningar

    Lantarbetare 74-76. Vaktmästare 76-78. Musiklärare 79-83. Försäljningschef 84-85. Vaktmästare/omfattande politiska uppdrag 86-90. Platschef, HSB Haparanda 90-99. Förvaltningschef, HSB Norr 00-02. Kommunalråd, Haparanda 03-10.
  • Bostadsort

    Haparanda

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Vargattacker på får

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1271 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

N2018/02922/FJR Näringsdepartementet Landsbygdsministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:1271 av Lars Beckman M Vargattacker på får Lars Beckman har frågat miljöministern vilka åtgärder ministern och regeringen tänker vidta för att skydda fåren i Sverige från vargattacker. Arbetet inom regeringen är så fördelat

Svarsdatum: 2018-05-18 Frågeställare: Lars Beckman (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1271 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) (docx, 80 kB)

Ekologisk produktion

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1245 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Svar på fråga 2017/18:1245 av Johan Hultberg M Ekologisk produktion Johan Hultberg har frågat mig om jag anser att regeringens särskilda mål och riktade stöd och insatser till ekologisk produktion är förenligt med riksdagens tillkännagivande eller om regeringen agerar medvetet i strid med riksdagens beslut. Precis som

Svarsdatum: 2018-05-16 Frågeställare: Johan Hultberg (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1245 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) (docx, 88 kB)

Det svenska jordbrukets goda smittskydd

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1244 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Svar på fråga 2017/18:1244 av Johan Hultberg M Det svenska jordbrukets goda smittskydd Johan Hultberg har frågat mig om jag och regeringen kommer att ta strid, i domstol om så krävs, för Sveriges rätt att skydda sig mot smitta genom att ställa krav på provtagning i utförsellandet vid handel med levande djur, eller om regeringen

Svarsdatum: 2018-05-15 Frågeställare: Johan Hultberg (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1244 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) (docx, 93 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.