Thomas Morell (SD)

Thomas Morell (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 346
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post thomas.morell[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Allmänpolitisk debatt 17 oktober 2018 Infrastruktur

med anledning av skr. 2017/18:278 Nationell planering för transportinfrastrukturen 2018–2029

Motion 2018/19:27 av Jimmy Ståhl och Thomas Morell (båda SD)

Motion till riksdagen 2018/19:27 av Jimmy Ståhl och Thomas Morell båda SD med anledning av skr. 2017/18:278 Nationell planering för transportinfrastrukturen 20182029 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Trafikverket ska ges nya uppdrag om samhällsekonomiska kalkyler


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:27 av Jimmy Ståhl och Thomas Morell (båda SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:27 av Jimmy Ståhl och Thomas Morell (båda SD) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.