Thomas Strand (S)

Thomas Strand (S)

Tillgänglig ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Organisationschef.
Född år 1954

Aktuella uppdrag

    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2005-08-01 – 2005-09-30
    • Ersättare 2002-10-01 – 2002-12-14
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2005-08-01 – 2005-09-30
    • Suppleant 2002-10-24 – 2002-12-14
    • Suppleant 2002-10-10 – 2002-12-14
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-19 – 2018-09-24
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2010-10-26 – 2016-10-31
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02 (ersättare 021001-021214), 05 (050801-050930) och 06-. Ledamot utbildningsutskottet 07-. Suppleant socialutskottet 02 och 05, utbildningsutskottet 06-07, kulturutskottet 07-10, konstitutionsutskottet 10-12, försvarsutskottet 10- och EU-nämnden 10-. Ledamot styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 10-16.
  • Föräldrar

    Pastorn Ingemar Strand och vårdbiträdet Sonia Strand, f. Nord.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje i Värnamo, slutår 73. Teologisk utbildning, Götabro Missionsskola i Kumla, slutår 76. Teol.kand., Lunds universitet 83.
  • Anställningar

    Uppslagare, Byarums bruk 76-78. Skolsekreterare, HFU 78-83. Skolsekreterare/förbundssekreterare, Svenska Alliansmissionens Ungdom 83-90. Avdelningschef, Frikyrkliga Studieförbundet 90-03. Organisationschef, Studieförbundet Bilda 03-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Vice ordförande, forsknings- och utbildningsnämnden, Högskolan för lärande och kommunikation i Jönköping 02-06. Ledamot, Lärarutbildningskommittén 97-99. Styrelseledamot, Sällskapet riksdagsledamöter och forskare (Rifo) 08- och ordförande 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Vaggeryd 92-10, ersättare 89-91 och 10-. Ledamot, skolstyrelsen/barn- och utbildningsnämnden 89-06, ersättare 83-88, ordförande 99-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Socialdemokrater för tro och solidaritet. Styrelseledamot, Folkbildningsrådet 07-13. Ledamot, distriktsstyrelsen för socialdemokrater för tro och solidaritet i Jönköpings län och styrelseledamot i Skillingaryd/Vaggeryds lokala grupp av socialdemokrater för tro och solidaritet. Styrelseledamot i Vetenskap och Allmänhet (VA).
  • Bostadsort

    Vaggeryd

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ett nationellt digitalt system för bygglov

Skriftlig fråga 2017/18:647 av Thomas Strand (S)

Fråga 2017/18:647 Ett nationellt digitalt system för bygglov av Thomas Strand (S) till Statsrådet Peter Eriksson (MP) Företag vill ha en effektiv bygglovshantering. Särskilt viktigt är att reglerna är enhetliga och att beslutsprocessen är förutsägbar. Flera studier har dock visat att skillnaderna mellan kommuners

Inlämnad: 2018-01-24 Svarsdatum: 2018-02-06 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:647 av Thomas Strand (S) (pdf, 107 kB)

Religion och utveckling

Motion 2017/18:2679 av Thomas Strand och Eva-Lena Gustavsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2679 av Thomas Strand och Eva-Lena Gustavsson båda S Religion och utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att medvetenhet och kunskap om religionens roll i utvecklingsarbetet måste öka, både på politisk nivå och på myndighetsnivå,


Utskottsberedning: 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2679 av Thomas Strand och Eva-Lena Gustavsson (båda S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2679 av Thomas Strand och Eva-Lena Gustavsson (båda S) (pdf, 75 kB)

Alkolås i bilar kan rädda liv

Motion 2017/18:2691 av Thomas Strand (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2691 av Thomas Strand S Alkolås i bilar kan rädda liv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om alkolås i nya bilar och tillkännager detta för regeringen. Motivering Trafiksäkerhetsarbetet i Sverige bygger på nollvisionen, vilken riksdagen beslutat


Utskottsberedning: 2017/18:TU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2691 av Thomas Strand (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2691 av Thomas Strand (S) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.