Tina Ehn(MP)

Tina Ehn (MP)

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Djurskötare/lantbruksavbytare/personlig assistent
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • 2010-10-04 - 2014-09-29
    • 2006-10-02 - 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 - 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 - 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 - 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 - 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 - 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-11 - 2009-01-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Framtiden för tidningen 8 SIDOR

Skriftlig fråga 2013/14:739 av Tina Ehn (MP)

Fråga 2013/14:739 Framtiden för tidningen 8 SIDOR av Tina Ehn (MP) till Kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth (M) Regeringen föreslog i propositionen Lättare att läsa att Centrum för lättläst ska avvecklas och att tidningen 8 SIDOR ges ut med stöd av Myndigheten för tillgängliga medier (MTM).

Inlämnad: 2014-07-25 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Skriftlig fråga 2013/14:739 av Tina Ehn (MP) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 2013/14:229 Särskilda regler för viss utbildning med musikalisk inriktning

Motion 2013/14:Ub23 av Tina Ehn (MP)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub23 av Tina Ehn (MP) med anledning av prop. 2013/14:229 Särskilda regler för viss utbildning med musikalisk inriktning 201314MP063 med anledning av 2013 14 229 Särskilda regler för viss utbildning med musikalisk inriktning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition


Utskottsberedning: 2013/14:UbU27
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub23 av Tina Ehn (MP) (doc, 41 kB)

Myndigheters placering och nedläggning av skattekontor runt om i landet

Interpellation 2013/14:537 av Tina Ehn (MP)

Interpellation 2013/14:537 Myndigheters placering och nedläggning av skattekontor runt om i landet av Tina Ehn (MP) till Statsrådet Stefan Attefall (KD) Sverige är ett land med en stark urbanisering. De stora städerna växer, och många små samhällen, orter och kommuner minskar i befolkning. Sällan är det en


Besvarad av: Stefan Attefall

Interpellation 2013/14:537 av Tina Ehn (MP) (pdf, 95 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Myndigheters placering och nedläggning av skattekontor runt om i landet