Tina Ghasemi(M)

Tina Ghasemi (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 316
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tina.ghasemi[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2017-02-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-11-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2016/17:SfU3 14 december 2016 Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn
Interpellationsdebatt 2016/17:128 av Lotta Finstorp (M) 9 december 2016 Försäkringskassans nya regler om underhållstödet
Interpellationsdebatt 2016/17:127 av Tina Ghasemi (M) 9 december 2016 Nya regler för underhållsstöd

Skolans värderingsuppdrag

Skriftlig fråga 2016/17:1099 av Tina Ghasemi (M)

Fråga 2016/17:1099 Skolans värderingsuppdrag av Tina Ghasemi (M) till Statsrådet Anna Ekström (S) Skolan fyller en av de viktigaste funktionerna i samhället. Där ska grunden läggas för ett livslångt lärande. Efter att skolgången är avklarad ska de tjejer och killar som lämnar skolan vara utrustade med många av

Inlämnad: 2017-03-22 Svarsdatum: 2017-03-29 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1099 av Tina Ghasemi (M) (pdf, 78 kB)

Samhällsorientering för nyanlända

Skriftlig fråga 2016/17:1098 av Tina Ghasemi (M)

Fråga 2016/17:1098 Samhällsorientering för nyanlända av Tina Ghasemi (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Flyktingkrisen ställer Sverige inför många utmaningar. Utanförskapet bland utrikes födda, som var stort redan före krisen, riskerar att fördjupas och förvärras utan reformer för

Inlämnad: 2017-03-22 Svarsdatum: 2017-03-29 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1098 av Tina Ghasemi (M) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop 2016/17:133 Kompletteringar av den tillfälliga lagen för uppehållstillstånd rörande studier på gymnasienivå

Motion 2016/17:3650 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3650 av Johan Forssell m.fl. (M) med anledning av prop 2016/17:133 Kompletteringar av den tillfälliga lagen för uppehållstillstånd rörande studier på gymnasienivå Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2016/17:133 Kompletteringar av den tillfälliga lagen

2017-03-17

Motion 2016/17:3650 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 73 kB) Motion 2016/17:3650 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.