Tomas Eneroth(S)

Tomas Eneroth (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län, plats 183
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tomas.eneroth[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2017-07-27 – 2018-09-24
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2017-07-26
    • Socialdemokraterna

    • Gruppledare 2014-10-04 – 2017-07-27
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-11-25 – 2017-07-27
    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2008-02-14
    • Ordförande 2002-11-14 – 2006-10-02
    • Ordförande 2002-11-05 – 2006-10-01
    • Ledamot 2002-10-24 – 2002-11-04
    • Ledamot 2002-10-24 – 2002-11-14
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 2008-02-19 – 2010-10-04
    • Ledamot 2008-02-14 – 2008-02-18
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Valberedningen

    • Ordförande 2014-10-13 – 2017-07-27
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-13
    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2017-08-31
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-07-27
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-07-27
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2002-10-15 – 2002-10-23
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2002-10-15 – 2002-10-23
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-07-27
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2017-07-27 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bilpooler

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1912 besvarad av Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Dnr N2017/05642/MRT Näringsdepartementet Infrastrukturministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1912 av Jessica Rosencrantz (M) Bilpooler Jessica Rosencrantz har frågat mig hur jag ställer mig till Utredningen om cirkulär ekonomis förslag till definition av bilpool, och när vi kan förvänta oss att jag

Svarsdatum: 2017-09-20 Frågeställare: Jessica Rosencrantz (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1912 besvarad av Statsrådet Tomas Eneroth (S) (docx, 39 kB)

Kraftiga kostnadshöjningar för sjöfarten

Svar på skriftlig fråga 2017/18:4 besvarad av Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Dnr N2017/05746/SUBT Näringsdepartementet Infrastrukturministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:4 av Anders Åkesson (C) Kraftiga kostnadshöjningar för sjöfarten Anders Åkesson har frågat mig på vilket sätt jag och regeringen avser att agera för att kostnadshöjningarna inte ska leda till en överflyttning

Svarsdatum: 2017-09-20 Frågeställare: Anders Åkesson (C)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:4 besvarad av Statsrådet Tomas Eneroth (S) (docx, 31 kB)

Kvarkentra?ken

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1868 besvarad av Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Dnr N2017/05073/TS Näringsdepartementet Infrastrukturministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1868 av Nina Lundström (L) Kvarkentrafiken Nina Lundström har frågat mig om vilka åtgärder som jag avser att vidta för att Kvarkentrafiken ska kunna utvecklas. En utgångspunkt för den svenska transportpolitiken

Svarsdatum: 2017-09-14 Frågeställare: Nina Lundström (L)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1868 besvarad av Statsrådet Tomas Eneroth (S) (docx, 30 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.