Tomas Tobé (M)

Tomas Tobé (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 53
Titel Småföretagare.
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865961
E-post tomas.tobe[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-12-09 – 2022-09-26
    • Ledig 2013-09-18 – 2013-12-08
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2013-09-17
    • Moderaterna

    • Partisekreterare 2015-01-10 – 2017-07-07
    • Vice gruppledare 2012-09-01 – 2015-01-20
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ordförande 2010-10-12 – 2012-06-18
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-12-19
    • Ordförande 2013-12-09 – 2014-09-29
    • Ledamot 2013-09-19 – 2013-12-08
    • Ordförande 2012-06-19 – 2013-09-18
    • Ledamot 2012-06-19 – 2012-06-19
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ordförande 2017-06-15 – 2018-09-24
    • Ledamot 2017-06-15 – 2017-06-15
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2009-03-09 – 2010-10-12
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2010-10-12 – 2015-01-28
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2016-03-18

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 06-10, ordförande 10-12. Ledamot utbildningsutskottet 12, 13 och 14 och ordförande 12-14. Suppleant näringsutskottet 06-10 och EU-nämnden 09-10. Ledamot riksdagsstyrelsen 10-15 och krigsdelegationen 10-16. Vice gruppledare, Moderaterna 12-15.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskapliga programmet med internationell inriktning, Vasaskolan i Gävle, slutår 97. Medie- och kommunikationsvetenskap A, Högskolan i Gävle 98.
  • Anställningar

    Informationschef, Plenia 99-00. Generalsekreterare, MUF 00-02. Småföretagare, Pronto Communication 03-05 och Tobé Kommunikation 06. Partisekreterare, Moderaterna 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gävle 98-00. Ledamot, utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden 98-00.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Stockholm - Sveriges tillväxtmotor

Motion 2018/19:2576 av Maria Stockhaus m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2576 av Maria Stockhaus m.fl. M Stockholm Sveriges tillväxtmotor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att samordna besöksnäringens behov i Stockholm och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: CU FiU NU TU 2018/19:TU4

Motion 2018/19:2576 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2576 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (pdf, 95 kB)

Reformer för ökad tillväxt i Stockholmsregionen

Motion 2018/19:2573 av Josefin Malmqvist m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2573 av Josefin Malmqvist m.fl. M Reformer för ökad tillväxt i Stockholmsregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att etablera ett tillväxtramverk och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: CU NU SkU UbU 2018/19:SfU15 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2573 av Josefin Malmqvist m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2018/19:2573 av Josefin Malmqvist m.fl. (M) (pdf, 108 kB)

Utgiftsområde 4 Rättsväsendet

Motion 2018/19:2936 av Tomas Tobé m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2936 av Tomas Tobé m.fl. M Utgiftsområde 4 Rättsväsendet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 4 Rättsväsendet enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om minst 10 000 fler polisanställda 2024


Utskottsberedning: 2018/19:JuU1
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): 4 avslag, 8 bifall,

Motion 2018/19:2936 av Tomas Tobé m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2018/19:2936 av Tomas Tobé m.fl. (M) (pdf, 100 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.