Tony Haddou (V)

Tony Haddou (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 335
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tony.haddou[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:SkU1 17 december 2018 Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution
Debatt om förslag 2018/19:FiU1 12 december 2018 Statens budget 2019 Rambeslutet
Allmänpolitisk debatt 16 oktober 2018 Arbetsmarknad och ekonomi

Kronofogdemyndigheten

Skriftlig fråga 2018/19:236 av Tony Haddou (V)

Fråga 2018/19:236 Kronofogdemyndigheten av Tony Haddou V till Finansminister Magdalena Andersson S Kronofogdemyndigheten har beslutat att lägga ned kontoren på tre mindre orter i landet. Självklart får det konsekvenser för verksamheten, för dem som är beroende av deras tjänster, för de anställda och för kommunens arbetsmarknad.

Inlämnad: 2019-02-15 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:236 av Tony Haddou (V) (pdf, 85 kB)

Nedläggningen av Kronofogdens kontor på mindre orter

Interpellation 2018/19:43 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2018/19:43 Nedläggningen av Kronofogdens kontor på mindre orter av Tony Haddou V till Finansminister Magdalena Andersson S Rikskronofogden har meddelat att de avser att lägga ned sina kontor i Hudiksvall, Arvika och Mora. Detta gjorde de under tiden Sverige hade en övergångsregering, men de lät också meddela

Inlämnad: 2019-01-31 Svarsdatum: 2019-03-05 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:43 av Tony Haddou (V) (pdf, 91 kB)

med anledning av skr. 2018/19:27 Riksrevisionens rapport om försäkringsmedicinskt beslutsstöd

Motion 2018/19:3002 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3002 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av skr. 2018/19:27 Riksrevisionens rapport om försäkringsmedicinskt beslutsstöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör göra en översyn av det försäkringsmedicinska beslutsstödet


Utskottsberedning: 2018/19:SfU13

Motion 2018/19:3002 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3002 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.