Ulf Adelsohn (M)

Ulf Adelsohn (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel jur.kand.
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1988-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-06-08 – 1988-10-03
    • Ledig 1988-05-04 – 1988-06-07
    • Ordinarie 1987-12-25 – 1988-05-03
    • Ledig 1987-11-25 – 1987-12-24
    • Ordinarie 1987-06-03 – 1987-11-24
    • Ledig 1987-04-29 – 1987-06-02
    • Ordinarie 1982-10-04 – 1987-04-28
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ordförande 1982-10-04 – 1984-10-02

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.