Ulf Kristersson (M)

Ulf Kristersson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 50
Titel Civilekonom.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864288
E-post ulf.kristersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Moderaterna

    • Partiledare
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2022-09-26
    • Ledig 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2000-04-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Moderaterna

    • Partiledare 2017-10-01 –
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2014-12-15
    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande 2014-12-19 – 2017-10-10
    • Ledamot 2014-12-15 – 2014-12-18
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-04-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2017-11-22 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2017-12-14 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2017-12-14 – 2018-10-09
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2010-10-06 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 91-00 och 14- (statsrådsersättare 911005-941003). Ledamot socialförsäkringsutskottet 94-00. Vice ordförande finansutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 14. Suppleant socialförsäkringsutskottet 91-94, utbildningsutskottet 91-98 och arbetsmarknadsutskottet 95-98. Suppleant Riksdagens revisorer 94-00. Statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 101006-141003.
  • Föräldrar

    Fil.kand. Lars Kristersson och adjunkten Karin Axelsson.
  • Utbildning

    Gymnasieexamen, S:t Eskils skola, Eskilstuna 83. Värnplikten som plutonchef, S 1, Enköping 83-84. Ekonomexamen, Uppsala universitet 85-88.
  • Anställningar

    Chef public affairs/informationsdirektör, Connecta/Adcore-koncernen 00-01. Kommunikationskonsult, Nextwork AB 01-02. Marknadschef, näringslivets tankesmedja Timbro 95-98.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Premiepensionsmyndigheten 99. Ledamot, Kommittén för översyn av studiestödssystemet 95-96.
  • Kommunala uppdrag

    Finanskommunalråd, Strängnäs 02-06. Socialborgarråd, Stockholm 06-10.
  • Litteratur

    Klyftan mellan väljare och valda (88), Generationskriget (93, tillsammans med andra), Det socialpolitiska arvet (94), Non-working generation (94) och Ett brutet löfte (95, tillsammans med andra).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1994/95:199 Konvention om social trygghet mellan Sverige och Chile

Motion 1994/95:Sf24 av Gullan Lindblad m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:Sf24 av Gullan Lindblad m.fl. m med anledning av prop. 1994/95:199 Konvention om social trygghet mellan Sverige och Chile I föreliggande proposition föreslår regeringen att riksdagen antar en konvention om social trygghet mellan Sverige och Chile. Konventionen signerades av de båda ländernas


Utskottsberedning: --1994/95:SfU19
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:195 Primärvård, privata vårdgivare m.m.

Motion 1994/95:So41 av Gullan Lindblad m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:So41 av Gullan Lindblad m.fl. m med anledning av prop. 1994/95:195 Primärvård, privata vårdgivare m.m. Propositionens innehåll Regeringen föreslår i propositionen att lagen om husläkare skall upphävas. Vidare föreslås vissa förändringar i hälso- och sjukvårdslagen. Den enskilde skall ha


Utskottsberedning: -------------1994/95:SoU24
Riksdagsbeslut (26 yrkanden): , , 13 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:148 Transplantationer och obduktioner m.m.

Motion 1994/95:So32 av Gullan Lindblad m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:So32 av Gullan Lindblad m.fl. m med anledning av prop. 1994/95:148 Transplantationer och obduktioner m.m. Regeringen föreslår att riksdagen antar en ny lag om transplantationer och en lag om obduktion m.m. Vi delar de bedömningar som görs vad gäller nödvändigheten av en ny och tydlig lagstiftning


Utskottsberedning: --1994/95:SoU21
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.