Ulf Kristersson (M)

Ulf Kristersson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 50
Titel Civilekonom.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864288
E-post ulf.kristersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Moderaterna

    • Partiledare
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2022-09-26
    • Ledig 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2000-04-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Moderaterna

    • Partiledare 2017-10-01 –
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2014-12-15
    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande 2014-12-19 – 2017-10-10
    • Ledamot 2014-12-15 – 2014-12-18
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-04-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2017-11-22 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2017-12-14 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2017-12-14 – 2018-10-09
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2010-10-06 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 91-00 och 14- (statsrådsersättare 911005-941003). Ledamot socialförsäkringsutskottet 94-00. Vice ordförande finansutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 14. Suppleant socialförsäkringsutskottet 91-94, utbildningsutskottet 91-98 och arbetsmarknadsutskottet 95-98. Suppleant Riksdagens revisorer 94-00. Statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 101006-141003.
  • Föräldrar

    Fil.kand. Lars Kristersson och adjunkten Karin Axelsson.
  • Utbildning

    Gymnasieexamen, S:t Eskils skola, Eskilstuna 83. Värnplikten som plutonchef, S 1, Enköping 83-84. Ekonomexamen, Uppsala universitet 85-88.
  • Anställningar

    Chef public affairs/informationsdirektör, Connecta/Adcore-koncernen 00-01. Kommunikationskonsult, Nextwork AB 01-02. Marknadschef, näringslivets tankesmedja Timbro 95-98.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Premiepensionsmyndigheten 99. Ledamot, Kommittén för översyn av studiestödssystemet 95-96.
  • Kommunala uppdrag

    Finanskommunalråd, Strängnäs 02-06. Socialborgarråd, Stockholm 06-10.
  • Litteratur

    Klyftan mellan väljare och valda (88), Generationskriget (93, tillsammans med andra), Det socialpolitiska arvet (94), Non-working generation (94) och Ett brutet löfte (95, tillsammans med andra).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ekonomisk trygghet vid sjukdom

Interpellation 2011/12:437 av Green, Monica (S)

den 2 augusti Interpellation 2011/12:437 Ekonomisk trygghet vid sjukdom av Monica Green S till statsrådet Ulf Kristersson M För att alla ska få ersättning för sitt inkomstbortfall vid sjukdom krävs att taken i försäkringarna är så pass höga att de flesta löntagare omfattas. Det första den moderatledda regeringen

Inlämnad: 2012-08-02 Besvarare: Ulf Kristersson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ekonomisk trygghet vid sjukdom

Sjukförsäkringen

Interpellation 2011/12:394 av Jansson, Eva-Lena (S)

den 31 maj Interpellation 2011/12:394 Sjukförsäkringen av Eva-Lena Jansson S till statsrådet Ulf Kristersson M Enligt en underlagsrapport till den parlamentariska Socialförsäkringsutredningen så framgår det att Sverige halkar efter när det gäller trygghetssystemen. Mellan 2005 och 2010 sjönk den faktiska ersättningen

Inlämnad: 2012-05-31 Besvarare: Ulf Kristersson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sjukförsäkringen

Arbetsförmågebegreppet i sjukförsäkringen

Interpellation 2011/12:392 av Jansson, Eva-Lena (S)

den 31 maj Interpellation 2011/12:392 Arbetsförmågebegreppet  i sjukförsäkringen av Eva-Lena Jansson S till statsrådet Ulf Kristersson M Efter två likalydande beslut i riksdagen om att ändra arbetsförmågebegreppet i sjukförsäkringen valde till slut regeringen att följa beslutet och lade fram en proposition till

Inlämnad: 2012-05-31 Besvarare: Ulf Kristersson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetsförmågebegreppet i sjukförsäkringen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.