Ulrika Carlsson(C)

Ulrika Carlsson i Skövde (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 70
Titel Mellanstadielärare.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864864
E-post ulrika.carlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Centerpartiet

    • Vice gruppledare
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Centerpartiet

    • Vice gruppledare 2011-10-11 –
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2008-04-08 – 2010-10-04
    • Ordförande 2008-01-01 – 2008-04-07
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-12-31
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Suppleant 2009-09-24 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2011-10-21 – 2012-09-05
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2014-10-07 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Högskolan

Motion 2007/08:Ub565 av Ulrika Carlsson i Skövde m.fl. (c, m, fp, kd)

Motion till riksdagen 2007/08:Ub565 av Ulrika Carlsson i Skövde m.fl. (c, m, fp, kd) Högskolan -c533 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om examensrätt i doktorsutbildningen. Motivering Regeringen slår i budgetpropositionen för 2008 fast att


Utskottsberedning: 2007/08:UbU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Vänersjöfarten

Motion 2007/08:T485 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, kd, c)

Motion till riksdagen 2007/08:T485 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, kd, c) Vänersjöfarten fp1521 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om hamnar för Vänersjöfarten. Motivering Hamnstrategiutredningen har nu lämnat över sitt utredningsuppdrag


Utskottsberedning: 2007/08:TU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:T485 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, kd, c) (doc, 41 kB)

Frivillig behandling inom ramen för kriminalvård

Motion 2007/08:Ju434 av Rosita Runegrund m.fl. (kd, c, v, fp, mp, m)

Motion till riksdagen 2007/08:Ju434 av Rosita Runegrund m.fl. (kd, c, v, fp, mp, m) Frivillig behandling inom ramen för kriminalvård -kd640 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att den frivilliga behandling som genomförs inom ramen för kriminalvård


Utskottsberedning: 2007/08:JuSoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Ju434 av Rosita Runegrund m.fl. (kd, c, v, fp, mp, m) (doc, 40 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.