Ulrika Carlsson(C)

Ulrika Carlsson i Skövde (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 70
Titel Mellanstadielärare.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864864
E-post ulrika.carlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Centerpartiet

    • Vice gruppledare
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Centerpartiet

    • Vice gruppledare 2011-10-11 –
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2008-04-08 – 2010-10-04
    • Ordförande 2008-01-01 – 2008-04-07
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-12-31
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Suppleant 2009-09-24 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2011-10-21 – 2012-09-05
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2014-10-07 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Uigurernas situation i västra Kina

Motion 2010/11:U288 av Annelie Enochson m.fl. (KD, M, FP, C)

Motion till riksdagen 2010/11:U288 av Annelie Enochson m.fl. (KD, M, FP, C) Uigurernas situation i västra Kina kd403 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sverige fortsättningsvis i dialogen mellan Sverige och Kina bör verka för att de mänskliga


Utskottsberedning: 2011/12:UU8 2012/13:UU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:U288 av Annelie Enochson m.fl. (KD, M, FP, C) (doc, 59 kB)

Kompetenscenter för öppen källkod och öppna standarder

Motion 2010/11:T522 av Ulrika Carlsson i Skövde och Ola Johansson (C)

Motion till riksdagen 2010/11:T522 av Ulrika Carlsson i Skövde och Ola Johansson (C) Kompetenscenter för öppen källkod och öppna standarder c471 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ett nationellt kompetenscenter för öppen källkod och öppna


Utskottsberedning: 2010/11:TU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:T522 av Ulrika Carlsson i Skövde och Ola Johansson (C) (doc, 47 kB)

Geriatrisk kompetens i sjukvård och äldreomsorg

Motion 2010/11:So472 av Anders Flanking och Ulrika Carlsson i Skövde (C)

Motion till riksdagen 2010/11:So472 av Anders Flanking och Ulrika Carlsson i Skövde (C) Geriatrisk kompetens i sjukvård och äldreomsorg c332 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av att stärka den geriatriska kompetensen i sjukvården


Utskottsberedning: 2010/11:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:So472 av Anders Flanking och Ulrika Carlsson i Skövde (C) (doc, 47 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.