Ulrika Carlsson(C)

Ulrika Carlsson i Skövde (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 70
Titel Mellanstadielärare.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864864
E-post ulrika.carlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Centerpartiet

    • Vice gruppledare
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Centerpartiet

    • Vice gruppledare 2011-10-11 –
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2008-04-08 – 2010-10-04
    • Ordförande 2008-01-01 – 2008-04-07
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-12-31
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Suppleant 2009-09-24 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2011-10-21 – 2012-09-05
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2014-10-07 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Polisutbildning

Motion 2013/14:Ju361 av Ulrika Carlsson i Skövde (C)

Motion till riksdagen 2013/14:Ju361 av Ulrika Carlsson i Skövde (C) Polisutbildning C366 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Skaraborg som en lämplig region för en ny polisutbildning. Motivering Jag vill lyfta fram Skaraborg som lokalisering


Utskottsberedning: 2013/14:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ju361 av Ulrika Carlsson i Skövde (C) (doc, 54 kB)

Sommartid året runt

Motion 2013/14:T318 av Ulrika Carlsson i Skövde och Annika Qarlsson (C)

Motion till riksdagen 2013/14:T318 av Ulrika Carlsson i Skövde och Annika Qarlsson (C) Sommartid året runt C370 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sverige bör införa sommartid året runt. Motivering Med sommartid året runt kan vi rädda


Utskottsberedning: 2013/14:TU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:T318 av Ulrika Carlsson i Skövde och Annika Qarlsson (C) (doc, 56 kB)

E20

Motion 2013/14:T317 av Ulrika Carlsson i Skövde (C)

Motion till riksdagen 2013/14:T317 av Ulrika Carlsson i Skövde (C) E20 C367 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att bygga om E20 till motorväg. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att hela E20


Utskottsberedning: 2013/14:TU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:T317 av Ulrika Carlsson i Skövde (C) (doc, 59 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.