Ulrika Carlsson (C)

Ulrika Carlsson i Skövde (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 70
Titel Mellanstadielärare.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864864
E-post ulrika.carlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Centerpartiet

    • Vice gruppledare
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Centerpartiet

    • Vice gruppledare 2011-10-11 –
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2008-04-08 – 2010-10-04
    • Ordförande 2008-01-01 – 2008-04-07
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-12-31
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Suppleant 2009-09-24 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2011-10-21 – 2012-09-05
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2014-10-07 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot utbildningsutskottet 06-07 och 08-, ordförande 08. Suppleant utrikesutskottet 06- och miljö- och jordbruksutskottet 09-10 och 12-14 och näringsutskottet 11-12. Ledamot, krigsdelegationen 14-. Ersättare, riksdagsstyrelsen 14-. Vice gruppledare, Centerpartiet 11-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Rustan Carlsson och f.d. riksdagsledamoten Birgitta Carlsson, f. Larsson.
  • Utbildning

    Mellanstadielärarexamen 83-86.
  • Anställningar

    Lärare, Skövde kommun 86-02. Kommunalråd, Skövde 03-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Insynsrådet för Yrkeshögskolemyndigheten 15-. Ledamot, Allmänna Barnhusets stiftelse med tillhörande bolag 10-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Skövde kommun 02-. Ersättare, kommunstyrelsen 99-01 och 07-, ledamot 01-06. Ledamot, fritidsnämnden, Skövde 95-98. Ersättare, regionfullmäktig, Västra Götalandsregionen 99-02, kulturnämnden, Västra Götalandsregionen 03-06. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämnden östra Skaraborg 99-02, regionfullmäktig, Västra Götalandsregionen 03-06. Ledamot, Kommunförbundet Skaraborg 03-07.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, Studieförbundet Vuxenskolan 15-. Ordförande, Centerpartiets internationella stiftelse 12-.
  • Bostadsort

    Skövde

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition

Motion 2014/15:3091 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2014/15:3091 av Annie Lööf m.fl. (C) med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1.Inledning: Ett bra Sverige som kan bli ännu bättre 2.Utsikter för svensk ekonomi 2.1 Global återhämtning


Utskottsberedning: 2014/15:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3091 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 325 kB) Motion 2014/15:3091 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 549 kB)

med anledning av prop. 2014/15:107 Vissa frågor med anledning av införandet av en nationell referensram för kvalifikationer för livslångt lärande

Motion 2014/15:3076 av Christer Nylander m.fl. (FP, M, C, KD)

Motion till riksdagen 2014/15:3076 av Christer Nylander m.fl. (FP, M, C, KD) med anledning av prop. 2014/15:107 Vissa frågor med anledning av införandet av en nationell referensram för kvalifikationer för livslångt lärande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad


Utskottsberedning: 2014/15:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3076 av Christer Nylander m.fl. (FP, M, C, KD) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:3076 av Christer Nylander m.fl. (FP, M, C, KD) (pdf, 69 kB)

med anledning av prop. 2014/15:85 Ökad individanpassning - en effektivare sfi och vuxenutbildning

Motion 2014/15:3051 av Christer Nylander m.fl. (FP, M, C, KD)

Motion till riksdagen 2014/15:3051 av Christer Nylander m.fl. (FP, M, C, KD) med anledning av prop. 2014/15:85 Ökad individanpassning – en effektivare sfi och vuxenutbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att nationella prov bör


Utskottsberedning: 2014/15:UbU13
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2014/15:3051 av Christer Nylander m.fl. (FP, M, C, KD) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:3051 av Christer Nylander m.fl. (FP, M, C, KD) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.