Urban Ahlin(S)

Urban Ahlin (S)

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 18
Titel Ämneslärare
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864723
E-post urban.ahlin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Talman 2014-09-29 - 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot. Ersatt av Erik Ezelius 2014-09-29 - 2015-10-11, Ida Ekeroth 2015-10-12 - 2015-12-31, Erik Ezelius 2016-01-01 - 2018-09-24 Talman
    • 2014-09-29 - 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • 2010-10-04 - 2014-09-29
    • 2006-10-02 - 2010-10-04
    • 2002-09-30 - 2006-10-02
    • 1998-10-05 - 2002-09-30
    • 1994-10-03 - 1998-10-05
    • Utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 - 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 - 2010-10-12
    • Vice ordförande 2006-10-10 - 2010-10-04
    • Ordförande 2002-10-08 - 2006-10-02
    • Ordförande 2002-01-01 - 2002-09-29
    • Suppleant 2000-03-29 - 2002-01-01
    • Ledamot 1998-10-13 - 2000-03-22
    • Ledamot 1995-01-19 - 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 - 1995-01-18
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 - 2002-09-30
    • Suppleant 1996-04-19 - 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Ordförande 2014-04-15 - 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 - 2013-12-17
    • Ordförande 2013-04-23 - 2013-06-18
    • Deputerad 2013-02-21 - 2013-03-06
    • Ordförande 2012-11-27 - 2012-12-19
    • Deputerad 2011-11-24 - 2011-12-14
    • Ordförande 2011-09-20 - 2011-09-21
    • Deputerad 2011-06-16 - 2011-06-17
    • Ordförande 2011-03-31 - 2011-04-01
    • Vice ordförande 2010-11-23 - 2010-12-15
    • Deputerad 2010-02-04 - 2010-03-03
    • Ordförande 2009-11-12 - 2009-12-09
    • Vice ordförande 2009-02-12 - 2009-03-12
    • Deputerad 2008-11-20 - 2008-12-19
    • Vice ordförande 2007-10-18 - 2008-06-18
    • Ordförande 2007-03-22 - 2007-06-01
    • Suppleant 2006-05-18 - 2006-06-14
    • Ordförande 2005-11-22 - 2005-12-07
    • Ordförande 2004-10-19 - 2004-12-15
    • Ordförande 2004-05-11 - 2004-05-26
    • Vice ordförande 2004-02-05 - 2004-02-18
    • Ordförande 2003-06-11 - 2003-06-12
    • Ordförande 2002-01-17 - 2002-01-18
    • Deputerad 2001-10-25 - 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 - 1999-09-13
    • Suppleant 1996-10-21 - 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 - 1995-12-06
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 - 2009-05-06
    • Ordförande 2003-02-18 - 2003-11-20
    • Vice ordförande 2002-04-18 - 2002-06-04
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Ordförande 2005-02-15 - 2005-03-16
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2012-04-12 - 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 - 2011-06-20
    • Suppleant 2006-10-10 - 2010-10-12
    • Ledamot 2002-10-08 - 2003-09-30
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Vice ordförande 2010-11-17 - 2014-10-28
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2006-10-17 - 2008-10-21
    • Ledamot 2002-10-15 - 2006-10-16
    • Ledamot 1998-10-20 - 2002-10-14
    • Ledamot 1995-01-01 - 1998-10-05
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 - 2014-10-14
    • Ledamot 2006-10-17 - 2010-10-19
    • Ledamot 2002-10-15 - 2006-10-16
    • Ledamot 2002-01-01 - 2002-10-14
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2010-10-12 - 2014-09-29
    • Ledamot 2002-10-08 - 2010-10-12
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 - 2002-09-30
    • ESK-delegationen

    • Ledamot 1994-10-18 - 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

med anledning av prop. 2013/14:100 2014 års ekonomiska vårproposition

Motion 2013/14:Fi13 av Mikael Damberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi13 av Mikael Damberg m.fl. (S) med anledning av prop. 2013/14:100 2014 års ekonomiska vårproposition 201314S3004 med anledning av 2014 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Innehållsförteckning 1 Förslag till riksdagsbeslut 2 Inledning 2 Världsekonomin


Utskottsberedning: 2013/14:FiU20
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 avslag

Motion 2013/14:Fi13 av Mikael Damberg m.fl. (S) (doc, 419 kB)

med anledning av skr. 2013/14:154 Genomförandet av samstämmighetspolitiken för utveckling – fokus: den globala utmaningen migrationsströmmar

Motion 2013/14:U24 av Urban Ahlin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:U24 av Urban Ahlin m.fl. (S) med anledning av skr. 2013/14:154 Genomförandet av samstämmighetspolitiken för utveckling – fokus: den globala utmaningen migrationsströmmar S31007 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2013/14:UU12
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 avslag

Motion 2013/14:U24 av Urban Ahlin m.fl. (S) (doc, 60 kB)

med anledning av skr. 2013/14:90 Nordiskt samarbete 2013

Motion 2013/14:U20 av Karin Åström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:U20 av Karin Åström m.fl. (S) med anledning av skr. 2013/14:90 Nordiskt samarbete 2013 S31006 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen i avsnittet om det nordiska samarbetet. Riksdagen tillkännager för regeringen som


Utskottsberedning: 2013/14:UU3
Riksdagsbeslut (9 förslag): 9 avslag

Motion 2013/14:U20 av Karin Åström m.fl. (S) (doc, 93 kB)