Valter Mutt (MP)

Valter Mutt (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Omvärldsanalytiker.
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2018-02-02 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-16
    • Ledamot 2014-06-24 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-06-23
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2012-02-22 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-06-16
    • Suppleant 2014-06-24 – 2014-10-07

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utrikesutskottet 14-16. Suppleant konstitutionsutskottet 10-14, utrikesutskottet 10-14, försvarsutskottet 12-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 13 och EU-nämnden 14-16.
  • Föräldrar

    Docenten i biokemi Viktor Mutt och barnläkaren Birgitta Werner-Mutt.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Sundbyberg, slutår 74.
  • Anställningar

    Taxichaufför, behandlingsassistent, kulturreseledare, omvärldsanalytiker.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Exportkontrollrådet 11-.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, kommunfullmäktige, Nynäshamns kommun 06-08. Vice ordförande, kultur- och fritidsnämnden. Ersättare, hälso- och sjukvårdsnämnden, nordöstra Göteborg.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Utrikespolitiska föreningen i Uppsala 80. Ledamot, energiutskottet, Miljöförbundet Jordens Vänner 05-07. Ordförande, Miljöpartiet, Göteborg 09-10.
  • Litteratur

    Kraft att förändra - för en demokratisk och jobbskapande energipolitik (11, tillsammans med Yvonne Ruwaida).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Oberoende uppföljning av PGU samt Sadevs roll

Skriftlig fråga 2011/12:668 av Mutt, Valter (MP)

den 20 juni Fråga 2011/12:668 Oberoende uppföljning av PGU samt Sadevs roll av Valter Mutt MP till statsrådet Gunilla Carlsson M I dag, den 19 juni 2012, presenterar UD en rapport som enligt uppgift Värmlands Folkblad den 19 juni 2012 ska föranleda nedläggning av utvärderingsmyndigheten Sadev. I den ursprungliga

Inlämnad: 2012-06-20 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Israels agerande mot Palestina

Interpellation 2011/12:389 av Björlund, Torbjörn (V)

den 30 maj Interpellation 2011/12:389 Israels agerande mot Palestina av Torbjörn Björlund V till utrikesminister Carl Bildt M Den ständigt aktuella konflikten mellan Palestina och Israel är i allra högsta grad levande. Ockupationen och det israeliska förtrycket pågår ständigt. Vid en resa som jag nyligen genomförde

Inlämnad: 2012-05-30 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Israels agerande mot Palestina

Israels ockupation av Palestina och konsekvenserna därav

Interpellation 2011/12:388 av Köhler, Katarina (S)

den 30 maj Interpellation 2011/12:388 Israels ockupation av Palestina och konsekvenserna därav av Katarina Köhler S till utrikesminister Carl Bildt M Israel fortsätter sin ockupation av Palestina med nya olagliga bosättningar på Västbanken och i östra Jerusalem. Den så kallade säkerhetsmuren, som man i dag egentligen

Inlämnad: 2012-05-30 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Israels ockupation av Palestina och konsekvenserna därav

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.