Valter Mutt (MP)

Valter Mutt (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Omvärldsanalytiker.
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2018-02-02 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-16
    • Ledamot 2014-06-24 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-06-23
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2012-02-22 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-06-16
    • Suppleant 2014-06-24 – 2014-10-07

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utrikesutskottet 14-16. Suppleant konstitutionsutskottet 10-14, utrikesutskottet 10-14, försvarsutskottet 12-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 13 och EU-nämnden 14-16.
  • Föräldrar

    Docenten i biokemi Viktor Mutt och barnläkaren Birgitta Werner-Mutt.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Sundbyberg, slutår 74.
  • Anställningar

    Taxichaufför, behandlingsassistent, kulturreseledare, omvärldsanalytiker.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Exportkontrollrådet 11-.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, kommunfullmäktige, Nynäshamns kommun 06-08. Vice ordförande, kultur- och fritidsnämnden. Ersättare, hälso- och sjukvårdsnämnden, nordöstra Göteborg.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Utrikespolitiska föreningen i Uppsala 80. Ledamot, energiutskottet, Miljöförbundet Jordens Vänner 05-07. Ordförande, Miljöpartiet, Göteborg 09-10.
  • Litteratur

    Kraft att förändra - för en demokratisk och jobbskapande energipolitik (11, tillsammans med Yvonne Ruwaida).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Generalläkarens anhållan om att regeringen klargör tillsynsmyndighetens uppdrag och befogenheter

Interpellation 2013/14:527 av Valter Mutt (MP)

Interpellation 2013/14:527 Generalläkarens anhållan om att regeringen klargör tillsynsmyndighetens uppdrag och befogenheter av Valter Mutt MP till Miljöminister Lena Ek C Generalläkaren är en tillsynsmyndighet som är organisatoriskt knuten till Försvarsmakten och bland annat bedriver tillsyn enligt miljöbalken. Riksdagens

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Karin Enström (M)

Interpellation 2013/14:527 av Valter Mutt (MP) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Generalläkarens anhållan om att regeringen klargör tillsynsmyndighetens uppdrag och befogenheter

Marina skjutövningar

Interpellation 2013/14:526 av Valter Mutt (MP)

Interpellation 2013/14:526 Marina skjutövningar av Valter Mutt MP till Försvarsminister Karin Enström M Försvarsmaktens önskemål om drastiskt utökade marina skjutövningar i Göteborgs södra skärgård och de boendes motstånd mot detta har gett upphov till en tvist som nu är inne på fjärde året. Den politiska ledningen i

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Karin Enström (M)

Interpellation 2013/14:526 av Valter Mutt (MP) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Marina skjutövningar

Villkor för svenskt lån till Ukraina

Interpellation 2013/14:494 av Annika Lillemets (MP)

Interpellation 2013/14:494 Villkor för svenskt lån till Ukraina av Annika Lillemets MP till Utrikesminister Carl Bildt M I en debattartikel i Dagens Nyheter den 22 mars skriver statsminister Fredrik Reinfeldt och utrikesminister Carl Bildt att alliansregeringen mot bakgrund av den svåra ekonomiska situationen i Ukraina

Inlämnad: 2014-05-22 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2013/14:494 av Annika Lillemets (MP) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Villkor för svenskt lån till Ukraina

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.