Valter Mutt (MP)

Valter Mutt (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Omvärldsanalytiker.
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2018-02-02 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-16
    • Ledamot 2014-06-24 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-06-23
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2012-02-22 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-06-16
    • Suppleant 2014-06-24 – 2014-10-07

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utrikesutskottet 14-16. Suppleant konstitutionsutskottet 10-14, utrikesutskottet 10-14, försvarsutskottet 12-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 13 och EU-nämnden 14-16.
  • Föräldrar

    Docenten i biokemi Viktor Mutt och barnläkaren Birgitta Werner-Mutt.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Sundbyberg, slutår 74.
  • Anställningar

    Taxichaufför, behandlingsassistent, kulturreseledare, omvärldsanalytiker.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Exportkontrollrådet 11-.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, kommunfullmäktige, Nynäshamns kommun 06-08. Vice ordförande, kultur- och fritidsnämnden. Ersättare, hälso- och sjukvårdsnämnden, nordöstra Göteborg.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Utrikespolitiska föreningen i Uppsala 80. Ledamot, energiutskottet, Miljöförbundet Jordens Vänner 05-07. Ordförande, Miljöpartiet, Göteborg 09-10.
  • Litteratur

    Kraft att förändra - för en demokratisk och jobbskapande energipolitik (11, tillsammans med Yvonne Ruwaida).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utfasning av avräkningarna från biståndet

Motion 2016/17:3317 av Jabar Amin m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:3317 av Jabar Amin m.fl. MP Utfasning av avräkningarna från biståndet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avräkningarna från biståndet för att bekosta det inhemska flyktingmottagandet bör fasas ut successivt så att de försvinner helt


Utskottsberedning: 2016/17:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3317 av Jabar Amin m.fl. (MP) (docx, 53 kB) Motion 2016/17:3317 av Jabar Amin m.fl. (MP) (pdf, 67 kB)

Frigivning av Dawit Isaak

Motion 2016/17:2969 av Cecilia Magnusson m.fl. (M, V, L, KD, MP, C)

Motion till riksdagen 2016/17:2969 av Cecilia Magnusson m.fl. M, V, L, KD, MP, C Frigivning av Dawit Isaak Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om den svenske journalisten och medborgaren Dawit Isaak som sitter fängslad i Eritrea sedan mer än 15 år men inte är anklagad, än


Utskottsberedning: 2017/18:UU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2969 av Cecilia Magnusson m.fl. (M, V, L, KD, MP, C) (docx, 52 kB) Motion 2016/17:2969 av Cecilia Magnusson m.fl. (M, V, L, KD, MP, C) (pdf, 86 kB)

Sanktioner mot Turkiet

Motion 2016/17:2782 av Annika Lillemets m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:2782 av Annika Lillemets m.fl. MP Sanktioner mot Turkiet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör ta initiativ inom EU och FN:s säkerhetsråd för att lämpliga sanktioner mot de ansvariga individerna i Turkiets ledning införs och


Utskottsberedning: 2017/18:UU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2782 av Annika Lillemets m.fl. (MP) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2782 av Annika Lillemets m.fl. (MP) (pdf, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.