Wiwi-Anne Johansson(V)

Wiwi-Anne Johansson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 98
Titel Journalist
Född år 1950
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865712
E-post wiwi-anne.johansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsman
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsman 2010-10-05 –
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2008-12-01 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-12-18 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-04 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av Regeringens proposition 2016/17:129 Tillgång till betalkonto med grundläggande funktioner

Motion 2016/17:3657 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3657 av Håkan Svenneling m.fl. (V) med anledning av Regeringens proposition 2016/17:129 Tillgång till betalkonto med grundläggande funktioner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ålägga bankerna en skyldighet

2017-03-29

Motion 2016/17:3657 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 77 kB) Motion 2016/17:3657 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2016/17:133 Kompletteringar av den tillfälliga lagen för uppehållstillstånd rörande studier på gymnasienivå

Motion 2016/17:3649 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3649 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:133 Kompletteringar av den tillfälliga lagen för uppehållstillstånd rörande studier på gymnasienivå 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen


Utskottsberedning: 2016/17:SfU19

Motion 2016/17:3649 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 67 kB) Motion 2016/17:3649 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 92 kB)

med anledning av prop. 2016/17:121 Åldersbedömning tidigare i asylprocessen

Motion 2016/17:3636 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3636 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:121 Åldersbedömning tidigare i asylprocessen 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör genomföra en genomlysning av hur åldersbedömningen


Utskottsberedning: 2016/17:SfU18

Motion 2016/17:3636 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 64 kB) Motion 2016/17:3636 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.