Yasmine Larsson (S)

Yasmine Larsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 293
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865446
E-post yasmine.larsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Ledamot 2014-10-28 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14- och socialutskottet 14-. Ledamot riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet 14-. Ordförande, republikanska föreningen.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Funktionshindersrörelsen (DHS), Helsingborg. Ledamot, HSB nordvästra Skånes styrelse.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Barnrättsperspektiv vid placering av ensamkommande barn

Skriftlig fråga 2014/15:659 av Yasmine Larsson (S)

Fråga 2014/15:659 Barnrättsperspektiv vid placering av ensamkommande barn av Yasmine Larsson (S) till Statsrådet Åsa Regnér (S) Enligt Barnkonventionen ska ensamkommande flyktingbarn ha samma rättigheter som barn som vuxit upp i Sverige och principen om barnets bästa ska vara vägledande under hela mottagandeprocessen.

Inlämnad: 2015-06-12 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2014/15:659 av Yasmine Larsson (S) (pdf, 80 kB)

Familjeklassning av narkotika

Skriftlig fråga 2014/15:224 av Yasmine Larsson (S)

Fråga 2014/15:224 Familjeklassning av narkotika av Yasmine Larsson (S) till Statsrådet Gabriel Wikström (S) Den nya narkotikalagstiftningen från 2011, med bland annat snabbare klassning samt möjlighet för polis och tull att omhänderta och förstöra ännu icke klassade droger, var ett steg i en effektivare kamp mot

Inlämnad: 2015-02-13 Besvarare: Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2014/15:224 av Yasmine Larsson (S) (pdf, 78 kB)

Erkänn Västsahara

Motion 2014/15:2295 av Hillevi Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2295 av Hillevi Larsson m.fl. (S) Erkänn Västsahara Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att erkänna Västsahara och dess exilregering. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs


Utskottsberedning: 2015/16:UU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2014/15:2295 av Hillevi Larsson m.fl. (S) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2295 av Hillevi Larsson m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.