Yasmine Larsson (S)

Yasmine Larsson (S)

Tjänstledig riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 293
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865446
E-post yasmine.larsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-06-25 – 2022-09-26
    • Ledig 2018-11-25 – 2019-06-24
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-11-24
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 – 2018-11-24
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Ledamot 2014-10-28 – 2018-10-28

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14- och socialutskottet 14-. Ledamot riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet 14-. Ordförande, republikanska föreningen.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Funktionshindersrörelsen (DHS), Helsingborg. Ledamot, HSB nordvästra Skånes styrelse.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dags för ett modernt statsskick

Motion 2018/19:755 av Yasmine Larsson m.fl. (S, C, L, MP, V)

Motion till riksdagen 2018/19:755 av Yasmine Larsson m.fl. S, C, L, MP, V Dags för ett modernt statsskick Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det bör tillsättas en utredning om avskaffande av monarkin och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom

2018-11-23

Motion 2018/19:755 av Yasmine Larsson m.fl. (S, C, L, MP, V) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:755 av Yasmine Larsson m.fl. (S, C, L, MP, V) (pdf, 84 kB)

Västsahara

Motion 2018/19:678 av Yasmine Larsson och Hillevi Larsson (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:678 av Yasmine Larsson och Hillevi Larsson båda S Västsahara Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Västsahara och tillkännager detta för regeringen. Motivering Västsahara är Afrikas sista koloni. Efter att tidigare ha lytt under spansk överhöghet


Utskottsberedning: UU

Motion 2018/19:678 av Yasmine Larsson och Hillevi Larsson (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:678 av Yasmine Larsson och Hillevi Larsson (båda S) (pdf, 75 kB)

Dödligt våld mot kvinnor, barn och djur

Motion 2018/19:677 av Yasmine Larsson (S)

Motion till riksdagen 2018/19:677 av Yasmine Larsson S Dödligt våld mot kvinnor, barn och djur Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att en grundlig översyn görs för att förhindra det dödliga våldet mot kvinnor, barn och djur och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:677 av Yasmine Larsson (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:677 av Yasmine Larsson (S) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.