Ylva Johansson(S)

Ylva Johansson (S)

Arbetsmarknads- och etableringsminister

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 81
Titel Lärare.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknads- och etableringsminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2006-10-07 – 2014-10-02
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 2007-02-01 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-01-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2007-05-11 – 2014-10-14
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 1994-10-07 – 1998-10-06
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2004-09-13 – 2006-10-06
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknads- och etableringsminister 2016-05-25 –
    • Arbetsmarknadsminister 2014-10-03 – 2016-05-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Avvecklingen av sysselsättningsfasen

Svar på skriftlig fråga 2016/17:606 besvarad av Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Dnr A2017/00025/A Arbetsmarknadsdepartementet Arbetsmarknads- och etableringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:606 av Jenny Petersson (M) Avvecklingen av sysselsättningsfasen Jenny Petersson har frågat mig vilka åtgärder jag och regeringen avser att vidta för att se till att den pågående avvecklingen

Svarsdatum: 2017-01-16 Frågeställare: Jenny Petersson (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:606 besvarad av Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) (docx, 38 kB)

Arbetslöshet under ungdomsåren

Svar på skriftlig fråga 2016/17:598 besvarad av Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Dnr A2017/00014/A Arbetsmarknadsdepartementet Arbetsmarknads- och etableringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:598 av Lotta Finstorp (M) Arbetslöshet under ungdomsåren Lotta Finstorp har frågat mig om vilka initiativ jag är beredd att ta med anledning av de risker som framförts med att vara arbetslös

Svarsdatum: 2017-01-16 Frågeställare: Lotta Finstorp (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:598 besvarad av Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) (docx, 44 kB)

Jämställdhet på svensk arbetsmarknad

Svar på skriftlig fråga 2016/17:581 besvarad av Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Svar på fråga 2016/17:581 Jämställdhet på svensk arbetsmarknad av Jenny Petersson (M) Jenny Petersson har frågat mig vilka insatser jag avser att vidta för att öka jämställdheten bland utrikes födda kvinnor på svensk arbetsmarknad. Sysselsättningen är lägre för kvinnor än för män, såväl bland utrikes födda som bland

Svarsdatum: 2017-01-16 Frågeställare: Jenny Petersson (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:581 besvarad av Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) (docx, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.