Yvonne Andersson(KD)

Yvonne Andersson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel fil.dr.
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Kristdemokraterna

    • Kvittningsman 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2007-03-16 – 2010-10-04
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2009-11-19 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2011-05-10
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2012-05-09 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En parlamentarisk utredning om Nato

Motion 2013/14:U292 av Roland Utbult och Yvonne Andersson (KD)

Motion till riksdagen 2013/14:U292 av Roland Utbult och Yvonne Andersson (KD) En parlamentarisk utredning om Nato KD679 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att verka för en förutsättningslös parlamentarisk utredning om för- och nackdelar med


Utskottsberedning: 2013/14:UU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:U292 av Roland Utbult och Yvonne Andersson (KD) (doc, 56 kB)

Det kyrkliga kulturarvet

Motion 2013/14:Kr319 av Yvonne Andersson (KD)

Motion till riksdagen 2013/14:Kr319 av Yvonne Andersson (KD) Det kyrkliga kulturarvet Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av att uppmärksamma betydelsen av det kristna kulturarvet i form av sångskatten och


Utskottsberedning: 2013/14:KrU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Kr319 av Yvonne Andersson (KD) (doc, 55 kB)

Inrätta en värdekommission

Motion 2013/14:K367 av Yvonne Andersson (KD)

Motion till riksdagen 2013/14:K367 av Yvonne Andersson (KD) Inrätta en värdekommission Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att inrätta en värdekommission för att stimulera samtalet om värden. Motivering En diskussion


Utskottsberedning: 2013/14:KU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:K367 av Yvonne Andersson (KD) (doc, 57 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.