Liberalerna

Liberalernas logotyp
  • Liberalerna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]liberalerna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dömda som begår nya brott i avvaktan på att avtjäna sitt straff

Skriftlig fråga 2017/18:1616 av Roger Haddad (L)

Fråga 2017/18:1616 Dömda som begår nya brott i avvaktan på att avtjäna sitt straff av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Nyligen uppmärksammade tidningen Aftonbladet att en person som misstänks för brott, i detta fall bilbränderna i Göteborg nyligen, så sent som i juli dömts för andra

Inlämnad: 2018-08-16 Svarsdatum: 2018-08-31 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1616 av Roger Haddad (L) (pdf, 90 kB)

Tilldelande av särskild medalj för brandbekämpning

Skriftlig fråga 2017/18:1601 av Allan Widman (L)

Fråga 2017/18:1601 Tilldelande av särskild medalj för brandbekämpning av Allan Widman L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Soldater som genomför skarp, internationell insats medaljeras av Försvarsmakten efter hemkomst. De som skadas eller utmärker sig i tjänsten kan erhålla särskilda förtjänsttecken.

Inlämnad: 2018-08-06 Svarsdatum: 2018-08-23 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1601 av Allan Widman (L) (pdf, 78 kB)

Myndighetsbedömningar av behovet av personlig assistans

Skriftlig fråga 2017/18:1598 av Bengt Eliasson (L)

Fråga 2017/18:1598 Myndighetsbedömningar av behovet av personlig assistans av Bengt Eliasson L till Statsrådet Lena Hallengren S Myndighetsutövning ska ske med respekt för den enskildes privatliv. Medborgare som använder assistans tvingas vända ut och in på sig själva när ansökning eller omprövningar av personlig assistans

Inlämnad: 2018-08-02 Svarsdatum: 2018-08-16 Besvarare: Statsrådet Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1598 av Bengt Eliasson (L) (pdf, 90 kB)