Liberalerna

Liberalernas logotyp
  • Liberalerna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]liberalerna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Återinförande av elevstyrda skolor

Skriftlig fråga 2015/16:1579 av Christer Nylander (L)

Fråga 2015/16:1579 Återinförande av elevstyrda skolor av Christer Nylander (L) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) Mellan 1997 och 2007 genomförde Socialdemokraterna och Miljöpartiet en försöksverksamhet som gav landets gymnasier rätt att tillsätta lokala styrelser med elevmajoritet. Själva tanken att

Inlämnad: 2016-09-09 Svarsdatum: 2016-09-21 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1579 av Christer Nylander (L) (pdf, 77 kB)

En nationell cykelstrategi och nationella mål för cykling

Skriftlig fråga 2015/16:1577 av Nina Lundström (L)

Fråga 2015/16:1577 En nationell cykelstrategi och nationella mål för cykling av Nina Lundström (L) till Statsrådet Anna Johansson (S)  Våren 2015 beslutade riksdagen om tillkännagivanden till regeringen som rör cykelpolitiken. Ett av uppdragen till regeringen innebar att regeringen ska återkomma till riksdagen

Inlämnad: 2016-09-09 Svarsdatum: 2016-09-21 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1577 av Nina Lundström (L) (pdf, 77 kB)

Försörjningsstödet och semesterresor utomlands

Skriftlig fråga 2015/16:1567 av Mats Persson (L)

Fråga 2015/16:1567 Försörjningsstödet och semesterresor utomlands av Mats Persson (L) till Statsrådet Åsa Regnér (S) I somras beslutade förvaltningsdomstolen att en Malmöfamilj med försörjningsstöd har rätt till ersättning för en semesterresa till ett sommarland i Danmark. Kommunen har hänvisat familjen till kommunens

Inlämnad: 2016-09-06 Svarsdatum: 2016-09-14 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1567 av Mats Persson (L) (pdf, 77 kB)