Liberalerna

Liberalernas logotyp
  • Liberalerna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]liberalerna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kompetensutvisningar

Skriftlig fråga 2017/18:1357 av Mats Persson (L)

Fråga 2017/18:1357 Kompetensutvisningar av Mats Persson L till Statsrådet Heléne Fritzon S Nyligen uppmärksammades att ingenjören Ali Omumi, som arbetar på ABB, ska utvisas ur Sverige. I Ali Omumis fall beskriver domstolen att han blivit offer för ett uppenbart administrativt misstag från arbetsgivarens sida men håller

Inlämnad: 2018-05-25 Svarsdatum: 2018-06-07 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1357 av Mats Persson (L) (pdf, 88 kB)

Minoriteternas rätt att välja sina företrädare i det irakiska parlamentet

Skriftlig fråga 2017/18:1341 av Robert Hannah (L)

Fråga 2017/18:1341 Minoriteternas rätt att välja sina företrädare i det irakiska parlamentet av Robert Hannah L till Utrikesminister Margot Wallström S Nyligen hölls val till Iraks parlament. Det är det första valet sedan Islamiska statens folkmord på Iraks religiösa minoriteter. De ledamöter och den regering som väljs

Inlämnad: 2018-05-23 Svarsdatum: 2018-05-30 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1341 av Robert Hannah (L) (pdf, 91 kB)

Demokratistöd till partianknutna organisationer

Skriftlig fråga 2017/18:1311 av Maria Weimer (L)

Fråga 2017/18:1311 Demokratistöd till partianknutna organisationer av Maria Weimer L till Statsrådet Isabella Lövin MP Regeringen, med statsrådet Lövin som föredragande, beslutade den 8 mars 2018 om ändringar i regeringens strategi för särskilt demokratistöd genom svenska partianknutna organisationer 20162020. De svenska

Inlämnad: 2018-05-16 Svarsdatum: 2018-05-23 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1311 av Maria Weimer (L) (pdf, 87 kB)