Socialdemokraterna

Socialdemokraternas logotyp
  • socialdemokraterna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post socialdemokraterna[på]riksdagen.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Nordiskt samarbete kring färdtjänsten

Skriftlig fråga 2016/17:1780 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2016/17:1780 Nordiskt samarbete kring färdtjänsten av Lars Mejern Larsson (S) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Den gångna veckan besökte jag ett par i Torsby i Värmland. Mannen hade drabbats av en stroke och var delvis förlamad. På Teneriffa finns en terapi som för honom fungerade bra och paret

Inlämnad: 2017-08-07 Svarsdatum: 2017-08-21 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1780 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 80 kB)

Myndigheters regionalpolitiska uppdrag

Skriftlig fråga 2016/17:1750 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2016/17:1750 Myndigheters regionalpolitiska uppdrag av Laila Naraghi (S) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) Sveriges välstånd är byggt på innovativa och framgångsrika exportföretag som gång på gång klarat av att förnya och ställa om produktion och produkter i takt med att marknaderna förändrats. Den svenska

Inlämnad: 2017-07-19 Svarsdatum: 2017-08-15 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1750 av Laila Naraghi (S) (pdf, 107 kB)

Ändring av lagstiftning vid trafikbrott

Skriftlig fråga 2016/17:1741 av Krister Örnfjäder (S)

Fråga 2016/17:1741 Ändring av lagstiftning vid trafikbrott av Krister Örnfjäder (S) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) I Kalmar län har det under sommaren bgåtts ett trafikbrott med dödlig utgång. Händelsen begicks av en person som under en tid misstänkts för att vara skyldig till ett

Inlämnad: 2017-07-17 Svarsdatum: 2017-08-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1741 av Krister Örnfjäder (S) (pdf, 67 kB)

Socialdemokraternas ledamöter

Socialdemokraternas ledamöter och ersättare i kammaren.