Socialdemokraterna

Socialdemokraternas logotyp
  • socialdemokraterna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]socialdemokraterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En polishögskola i Halmstad

Skriftlig fråga 2017/18:1304 av Hans Hoff (S)

Fråga 2017/18:1304 En polishögskola i Halmstad av Hans Hoff S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Regeringens politik för att statliga jobb ska komma hela Sverige till del har lett till att den största omlokaliseringen av statliga jobb på ett decennium nu håller på att genomföras. För västra Sverige har denna viktiga

Inlämnad: 2018-05-15 Svarsdatum: 2018-05-23 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1304 av Hans Hoff (S) (pdf, 87 kB)

Utvecklingen i Afghanistan

Skriftlig fråga 2017/18:1301 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:1301 Utvecklingen i Afghanistan av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Afghanistan är Sveriges största biståndsland. Men utöver biståndet så har Sverige och Afghanistan långa relationer till varandra. Svenska Afghanistankommittén är en av de få biståndsorganisationer som funnits i

Inlämnad: 2018-05-15 Svarsdatum: 2018-05-23 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1301 av Anders Österberg (S) (pdf, 86 kB)

Svensk biogasproduktion

Skriftlig fråga 2017/18:1277 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2017/18:1277 Svensk biogasproduktion av Per-Arne Håkansson S till Statsrådet Ibrahim Baylan S Den energipolitiska uppgörelsen har lagt grunden för en ansvarsfullt inriktad klimatpolitik med målet ett fossilfritt samhälle 2040. Ett viktigt alternativ till fossil energi är biogas. I den cirkulära och biobaserade ekonomin

Inlämnad: 2018-05-08 Svarsdatum: 2018-05-16 Besvarare: Statsrådet Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1277 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 88 kB)

Socialdemokraternas ledamöter

Socialdemokraternas ledamöter och ersättare i kammaren.